KSBÜ’ye TÜBİTAK’tan bir destek daha 

KSBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Berikten'in çalışması, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.

KSBÜ’ye TÜBİTAK’tan bir destek daha 
service

KSBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Berikten’in çalışması, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.

TÜBİTAK, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Doç. Dr. Derya Berikten’in liderliğindeki proje için destek sağlayacak.

Doç. Dr. Derya Berikten’in liderliğinde yürütülen proje, Iğdır Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Tülek’in araştırmacı olarak katkı sağlayacağı ve bir lisansüstü öğrencinin bursiyer olarak görev alacağı bir çalışmadır. Proje başlığı “Sıcak su kaynaklarından izole edilen termofilik funguslardan lakkaz enzimlerinin tanımlanması ve boya giderimi potansiyellerinin belirlenmesi” olarak belirlenmiş ve TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunmuştur.

KSBÜ’ye TÜBİTAK’tan bir destek daha 

BERİKTEN PROJE HAKKINDA BİLGİ VERDİ 

Berikten, projenin daha önce kendisi tarafından izole edilip moleküler tanımlamaları yapılan termofilik funguslardan, tekstil endüstrisinin ihtiyaçlarına uygun yeni lakkaz enzimlerinin tanımlanması, üretilmesi ve boya giderim potansiyellerinin belirlenmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Berikten, “Termofilik fungusların çeşitli enzimleri, geniş bir pH aralığında aktivite gösterebilen termostabil enzimler olmaları sebebiyle ön plana çıkmakta ve bilimsel çalışmalara da konu olmaktadırlar. Lakkaz enzimi açısından henüz potansiyelleri ortaya çıkarılmamış olan bu doğal izolatların araştırılmasının literatüre önemli bir katkı sunacağı ve ileride gerçekleştirilecek projelere de ışık tutacağı kanaatindeyiz.” dedi.

KSBÜ’ye TÜBİTAK’tan bir destek daha 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!