Kütahya’da orman köylülerine eğitim verildi

Kütahya'da orman köylülerine yönelik bir mesleki yeterlilik programı başarıyla tamamlandı. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren bu projede, İl Özel İdaresi'nin finansal desteğiyle, 478 kişi orman üretim işçisi olarak mesleki yeterlilik kazandı.

Kütahya’da orman köylülerine eğitim verildi
service

Kütahya’da orman köylülerine yönelik bir mesleki yeterlilik programı başarıyla tamamlandı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren bu projede, İl Özel İdaresi’nin finansal desteğiyle, 478 kişi orman üretim işçisi olarak mesleki yeterlilik kazandı.

Kütahya Valiliği liderliğinde başlatılan ve il genelinde düzenlenen orman köylüleri mesleki yeterlilik eğitimleri başarıyla sona erdi. Bu program kapsamında, ilin çeşitli bölgelerinden katılan 478 kişi orman üretim işçisi olarak mesleki yeterlilik kazandı.

İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen proje kapsamında, il genelinde 585 orman köylüsüne eğitim verildi ve bu eğitimler sonucunda 478 vatandaş orman üretim işçisi olarak mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı.

Mesleki yeterlilik belgesi alan vatandaşlara belgelerini takdim etmek üzere, Vali Musa Işın’ın da katılımıyla bir tören düzenlendi. Bu özel tören, İl Özel İdaresi binasında gerçekleşti ve belgelerin sahiplerine sunuldu.

İl Özel İdaresi tarafından 1 milyon 336 bin 88 lira kaynak ayrılarak gerçekleştirilen proje kapsamında, orman köylüleri; kesme, sürütme ve nakliyat gibi konularda teorik ve pratik eğitimler aldı.

“ORMAN KÖYLÜLERİMİZİN ÜRETİMDE ÇALIŞMASI İÇİN DÜZENLEDİK”

Projeyi Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiklerini belirten İl Özel İdare Genel Sekreteri Mücahit Eracar, “Orman köylülerimizin üretimde çalışması için gerekli olan kesme, sürütme ve nakliyat belgelerini temin etmek amacıyla, Kütahya Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği (HAY-KOOP) ve Orman Bölge Müdürlüğümüzün katkılarıyla bu projeyi hayata geçirdik. Türkiye’de ilk kez biz bu kapsamda bir ihale gerçekleştirdik ve neticesinde 478 arkadaşımız başarılı oldu” dedi.

“ORMANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Vali Musa Işın, orman yangınlarıyla mücadelenin önemini vurgulayarak, orman yangınları konusunda köylülerin hassasiyet göstermesi gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca, ormanların korunması ve sürdürülebilirliği için toplumun ortak sorumluluğuna vurgu yaparak, ormanlara sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Avcılık konusuna da değinen Işın, izinsiz avlanmanın yasak olduğunu ve bu konuda jandarmanın sıkı denetimler gerçekleştireceğini belirtti. Ormanların ve doğal yaşamın korunması için avlanma faaliyetlerinin yasal çerçevede ve denetim altında gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Avlanma konusunda uyarılarda bulunan Işın, “Bu konuda da Jandarma Komutanlığına talimatım vardır. Kesinlikle izinsiz olarak avlanan kişilerle ilgili işlem yapacağız. Onların her biri birer suçtur.” ifadelerini kullandı. 

Kütahya’da orman köylülerine eğitim verildi

Diğer fotoğraflar için tıklayınız…

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

Kütahya’da orman köylülerine eğitim verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!