Kütahya’da ormana giriş yasağı tarihleri açıklandı 

Kütahya'da orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ormanlara giriş yasağı başlayacak tarihler belirlendi.

Kütahya’da ormana giriş yasağı tarihleri açıklandı 
service

Kütahya’da orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ormanlara giriş yasağı başlayacak tarihler belirlendi.

Kütahya’da Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu toplantısı yapıldı.

Vali Musa Işın başkanlığındaki toplantıda, Kütahya’da 2024 yılında yangın önleme çalışmaları ve yangınlara karşı alınacak tedbirler ele alındı.

Toplantıda konuşan Işın, yangınlarla mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra tüm imkân sahibi kurumların işbirliği yapmasının önemine vurgu yaptı.

Geçen yıl iki büyük yangınla karşılaşıldığını ve bu yangınlarda kahramanca mücadele eden Orman İşletme Şefi Murat Yıldırım’ın şehit olduğunu, dozer operatörü Hasan Hüseyin Türker’in ise gazi olduğunu hatırlatan Işın, şehide Allah’tan rahmet, gazimize sağlık dileklerini iletti.

“580 TEKNİK PERSONEL, 108 ARAÇ VE İŞ MAKİNESİYLE HAZIRIZ”

2024 yılında 580 teknik personel ve yangın işçisinin yanı sıra 108 araç ve iş makinesiyle yangınlarla mücadele edileceğini belirten Işın, ayrıca 33 orman gözetleme kulesinde kameralı gözetleme sisteminin bulunduğunu aktardı.

Işın, yangın söndürme helikopteri Koru431’in ve İnsansız Hava Aracı (TB2 İHA)’nın da yangınlarla mücadelede önemli rol oynayacağını ifade etti.

Kütahya’da ormana giriş yasağı tarihi açıklandı 

Zafer Havalimanında konuşlandırılacak TB2 İHA’nın 10.00-20.00 saatleri arasında uçuş ve gözetleme yapacağını bildiren Işın, helikopterin havada kalış süresinin 27 saat olduğunu kaydetti.

“GEÇTİĞİMİZ YIL 230 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ”

2023 yılında 32 yangında 230,02 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Sayın Valimiz, yangınların büyük çoğunluğunun ihmal ve tedbirsizlik sonucu meydana geldiğini söyledi.

ORMANA GİRİŞİN YASAK OLACAĞI TARİN AÇIKLANDI 

Toplantıda; orman yangınlarını önleme kapsamında 1 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında ormana giriş ve çıkışların yasaklanması kararı alındı. 

Ancak, mahalli köylülerin ormancılık ve zirai faaliyetleri ile domuz gibi zararlı hayvanların etkisiz hale getirilmesi için sürek avı yapmaları Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden izin alınması kaydıyla serbest olacak. Bu kapsam dışında ormanda ateşli silahlarla avlanmak yasak olacak.

Kütahya’da ormana giriş yasağı tarihi açıklandı 

Kütahya’da ormana giriş yasağı tarihleri açıklandı 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!