Kütahya’daki Arıcılara Ekipman Desteği Sağlandı

Kütahya'daki arı üreticilerine önce eğitim verildi ve şimdi de ekipman desteği sağlandı. 700 bin liralık proje kapsamında, kovanlar, çerçeveler, lavra transfer fırçaları, yüksük setleri ve arı boyama kalemleri gibi ekipmanlar temin edildi.

Kütahya'daki Arıcılara Ekipman Desteği Sağlandı
service

Kütahya’daki arı üreticilerine önce eğitim verildi ve şimdi de ekipman desteği sağlandı. 700 bin liralık proje kapsamında, kovanlar, çerçeveler, lavra transfer fırçaları, yüksük setleri ve arı boyama kalemleri gibi ekipmanlar temin edildi.

Bu destekler, arıcılık faaliyetlerini daha verimli ve etkili hale getirmeye yardımcı olacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Arı sütü üretimi ve ana arı yetiştiriciliği’ kursu, sertifika töreni ile tamamlandı.

Katılımcılar, kurs sonunda verdikleri emeklerin karşılığını aldılar ve sertifikalarını almaya hak kazandılar. Bu kurs, arıcılık alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyenler için önemli bir fırsat sunmuş oldu

Projenin toplam bütçesi 700 bin lira olarak belirlendi. Bu bütçenin 525 bin lirası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlandı, geri kalan 175 bin liralık kısım ise üreticiler tarafından karşılandı. Bu desteklerle arıcılık sektörüne önemli bir katkı sağlanmış oldu.

Kursa 34 kursiyer katılırken, 25 kursiyere Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından uygulamalı olarak arı sütü üretimi ve ana arı yetiştirme tekniklerini öğrenmeleri için teknik gezi düzenlendi.

Bu gezi, katılımcıların teorik bilgilerini pratikte uygulayarak daha derinlemesine öğrenmelerine ve deneyim kazanmalarına olanak sağladı.

“PROJE ARICILIĞIN GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen sertifika töreninde konuşan Kütahya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Halil Balta, hayata geçirilen projenin önemine değindi.

Balta, Kütahya’da 230 ton olan bal üretimini maksimuma çıkarmak için çalışacaklarını söyledi.

“25 KURSİYER İZMİR’DE PRATİK EĞİTİM ALDI”

Bakanlığın her üreticiye ciddi destekler sağladığını vurgulayan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, ekipman desteği sağlanan 25 üreticinin nasıl seçtiği ile ilgili bilgiler verdi.

Eğitim pratik kısmında üreticilerin İzmir’e gönderildiğini aktaran Yeniay, ana arı yetiştirilmesi, kovan bakımı gösterildi.

Geçtiğimiz hafta toplamda 105 arılık kovanı dağıtıldığını bildiren Yeniay, “Kütahya’nın yüzde 57’si orman. Böyle bir ortamda çok ciddi bir çam balı, kestane balı üretilebilir. Kalite olarak, fiyat olarak en yüksek bedelle satılan kestane balının üretilmesini de artık üreticilerimizden bekliyoruz.” dedi.

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

“KÜTAHYA BİRÇOK POTANSİYELİ OLAN BİR ŞEHİR”

Kütahya’nın içinde birçok potansiyeli barındırdığını belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Adil Biçer, tarımın da bunların başında geldiğini dile getirdi.

Arıcılığın sadece ekonomik katkısının olmadığını aktaran Biçer, şunları kaydetti:

“Arılarımızın günlük hayatımızda, gezegenimizin devamı ile alakalı ve besin zincirinin kopmaması ile alakalı da ayrı bir önemi var. Türkiye yüzyılı üreticinin yüzyılı olacak. Türkiye yüzyılı üretimin yüzyılı olacak.”

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’da arıcılara ekipman desteği

Kütahya’daki Arıcılara Ekipman Desteği Sağlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!