Kütahyalı bağlama sanatçısı yörük kültürünü yaşatıyor

Kütahya'nın Simav ilçesinden, Karakeçili Yörüklerinden bir aileye mensup bağlama virtüözü Mehmet Yiğit, köy köy dolaşarak Yörük kültürüne ait türküleri derliyor.

Kütahyalı bağlama sanatçısı yörük kültürünü yaşatıyor
service

Kütahya’nın Simav ilçesinden, Karakeçili Yörüklerinden bir aileye mensup bağlama virtüözü Mehmet Yiğit, köy köy dolaşarak Yörük kültürüne ait türküleri derliyor.

Simav ilçesine bağlı Ortacı köyünde doğan ve 35 yaşında olan sanatçı, babasının evde bağlama çalmasını izleyerek küçük yaşlardan itibaren müziğe olan ilgisini keşfetti.

Kütahya’nın Simav, Manisa’nın Demirci, Balıkesir’in Sındırgı ve Dursunbey ilçeleri ile Uşak’ta dolaşarak unutulmaya yüz tutmuş eski Yörük türkülerini toplayıp gelecek kuşaklara aktaran Yiğit, Yörük kültürünü ve yöredeki zeybek ve kaşık oyunlarını da tanıtmak için çaba gösteriyor.

Bağlamasıyla Kütahya’nın yanı sıra Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait türküleri icra eden sanatçı, Yörük düğünleri, festivalleri ve farklı Türk Halk Müziği konserlerinde performans sergiliyor. Ayrıca, sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanarak takipçileriyle etkileşimde bulunuyor.

Mehmet Yiğit, 10 yaşındayken babasının teşvikiyle TRT İstanbul Radyosu’ndan emekli saz ustası Ali Orhan Dağlı’dan bağlama ve tavır dersleri almaya başladığını ifade etti.

Kütahyalı bağlama sanatçı Yörük türkülerini derliyor 

“HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI KÜÇÜK YAŞTA ŞEKİLLENDİ”

TRT İstanbul Radyosunun gençlik korosu sınavını başarıyla geçerek iki yıl boyunca saz sanatçılığı yaptığını ve ardından Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü’nde eğitim aldığını belirten Yiğit, 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde müzik öğretmenliği kariyerine başladığını ve bu görevini İstanbul’daki bir okulda sürdürdüğünü dile getirdi.

Kütahyalı bağlama sanatçı Yörük türkülerini derliyor 

Kadıköy Halk Eğitimi Merkezinde Adem Sevinç yönetmenliğinde koro ve repertuvar dersleri de aldığını belirten Yiğit, şunları kaydetti:

“Küçük yaşta babamın eve aldığı bağlama ile uğraşı sayesinde ondan ilham alarak birkaç eser çıkarmaya başladım. Hayatımın dönüm noktası orada şekillendi. 

Babamın da desteğiyle eğitimlerimi tamamlayarak kendimi müzik camiasının içinde buldum. Yörük Türkülerine ve kültürüne karşı büyük ilgim var. 

Gerek şu ana kadar çıkardığım 7 albümle gerekse katıldığım televizyon programları ve sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımla kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi, türkülerimizi genç nesillere aktarmak için çabalıyorum.”

Yiğit, müzik yönetmenliğini üstlendiği, kendi derlemeleri, kaşık oyunları ve unutulmuş Yörük türkülerinden oluşan albüm çalışmasını sürdürdüğünü belirtti.

Kütahyalı bağlama sanatçısı Yörük türkülerini derliyor 

 

Kütahyalı bağlama sanatçı Yörük türkülerini derliyor 

Kütahyalı bağlama sanatçısı yörük kültürünü yaşatıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!