48 İlde Çocuk Müstehcenliği Operasyonu

Kütahya'nın da içinde bulunduğu İstanbul merkezli 48 ilde, çocuk müstehcenliği operasyonu düzenlendi

48 İlde Çocuk Müstehcenliği Operasyonu
service

Kütahya’nın da içinde bulunduğu İstanbul merkezli 48 ilde, çocuk müstehcenliği operasyonu düzenlendi.

Bu operasyon, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.

Operasyon, çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi suçlarına odaklandı. Bu suçların çocukların müstehcen görüntülerini ülkeye sokma, çoğaltma, satma, depolama, bulundurma ve kullanma eylemleriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Operasyon, İstanbul merkezli 48 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi ve toplamda 50 şüpheli gözaltına alındı.

Kütahya’da da bu operasyon kapsamında M.D. adlı bir şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin, Telegram uygulaması üzerinden gruplar kurarak çocukların müstehcen görüntülerini para karşılığı satışa sundukları ve çeşitli ödeme kanalları ile ödemelerin gerçekleştirildiği tespit edildi.

Bu operasyonlar, çocukların güvenliğini sağlamak ve çocukların çevrim içi taciz ve müstehcenliğe karşı korunmasını amaçlayan önemli bir adım olarak görünüyor. Suçluların adalet önünde hesap vermeleri ve çocukların daha iyi bir koruma altına alınması için yapılan bu tür operasyonlar önemlidir.

BAKAN YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Operasyonlarla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya açıklamalarda bulundu.

Bakan Yerlikaya, açıklamasında “Operasyon kapsamında 50 şüpheli yakalandı. Tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu. Operasyonu gerçekleştiren polislerimizi tebrik ediyorum. En hassas olduğumuz konuların başında çocuklarımızı korumak geliyor. Kara vatanda olduğu gibi siber vatanda da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında.” ifadelerine yer verdi.

 

48 İlde Çocuk Müstehcenliği Operasyonu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!