Kütahya’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine yolsuzluk operasyonu

Yakalanan şüphelilerin mal varlıklarında önemli artışlar olduğu belirlendi.

0
1811

Kütahya merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda, yurt dışından ithal ettikleri sığırlar üstünden düzenledikleri sahte belgelerle zimmetlerine para geçirdikleri ve nitelikli dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen birlik yöneticilerinin de bulunduğu 9 şüpheli gözaltına alındı.

Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışından ithal ettikleri sığırlar üstünden zimmetlerine para geçirdikleri öne sürülen aralarında Kütahya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yönetici ve çalışanlarının da bulunduğu şüphelileri takibe aldı.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmalar sonucunda Kütahya merkez, Simav, Domaniç, Emet, ve Altıntaş ilçeleri ile Sakarya ve Balıkesir’deki şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda evlerde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ait mermiler ile dijital materyaller ele geçirildi.

“Nitelikli dolandırıcılık”, “görevi kötüye kullanma”, “zimmet”, “resmi ve özel belgede sahtecilik” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 1’i kadın 9 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Şüphelilerin yurt dışından ithal ettikleri ikinci sınıf sığırları sahte belge düzenleyerek birinci sınıf gibi göstererek zimmetlerine para geçirdikleri ve birliği zarara uğrattıkları ileri sürüldü.

Hayvan yetiştiricilerinin de bu birlikten satın aldıkları kalitesiz sığırlar nedeniyle ekonomik kayba uğrayarak mağduriyet yaşadıkları öğrenildi.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan A.İ, S.G. ve C.U. çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı. Diğer 3 zanlı yurt dışı yasağı konularak adli kontrol şartıyla, 3 zanlı da savcılıkça serbest bırakıldı.

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here