Kütahya’da defineciler kralın hazinesi için mezarını delik deşik ettiler

Kütahya'nın Aslanapa ilçesinde, defineciler altın ve değerli tarihi eşyalar bulmak için kral mezarı olarak bilinen tümülüsü delik deşik ettiler.

0
5276

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde, defineciler altın ve değerli tarihi eşyalar bulmak için kral mezarı olarak bilinen tümülüsü delik deşik ettiler.

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ile Aslanapa İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Karadiğin köyü yakınlarındaki 1. derece sit alanında bulunan tümülüste şüpheli birinin olduğu bilgisi üzerine harekete geçti.

Motosikletle Tümülüs bölgesine gelen ve İ.T. olduğu belirlenen şahıs elindeki çuvalla daha önce kaçak kazı yapılan alana girerken suçüstü yakaladı.

Şahsın üzerinde ve evinde yapılan aramada, roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 27 adet sikke, 8 adet taş objeler, 4 adet yüzük, 12 adet de metal obje ile kazıda kullanılan dedektör, kazma, kulaklık, el feneri ve eldiven ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelinin, işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Kütahya Müze Müdürlüğü yetkililerince yapılacak incelemelerin ardından tarihi eserlerin kesin dönemlerinin belirleneceği bildirildi.

Öte yandan, tümülüste defalarca başka defineciler tarafından kaçak kazılar yaptığı öğrenildi.

Ayrıntılı Ultrason Nedir? Neden Yapılır?
Ayrıntılı Ultrason Özel Kütahya Anadolu Hastanemizde Yapılmaktadır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here