Kütahya’da fahri trafik müfettişinin uyguladığı 1823 liralık trafik cezası iptal edildi

featured
service

Kütahya’da fahri trafik müfettişinin hazırladığı tutanakla uyarı levhası olmayan sokakta “ters yöne girildiği” gerekçesiyle bir sürücüye tatbik edilen trafik cezası hakimlikçe iptal edildi.

Servi Mahallesi Derbent Sokak’ta otomobiliyle seyreden R.C.’ye ters yöne girdiği iddiasıyla fahri trafik müfettişinin hazırladığı tutanak doğrultusunda 1823 lira para cezası kesildi.

Bunun üzerine Kütahya Sulh Ceza Hakimliğine başvuran R.C., ters yön olan sokağa girişte uyarı levhasının bulunmadığına dair çektiği fotoğrafları delil göstererek cezaya itiraz etti.

İtirazı değerlendiren Kütahya Sulh Ceza Hakimliği kararında, düzenlenen tutanakta R.C.’nin üzerine atılı kabahat fiilini nasıl ve ne şekilde ihlal edildiğinin hukuki denetime imkan verecek şekilde belirtilmediği, bu durumun ispata elverişli deliller ile ortaya konulmadığı, Kitap Sokak’tan Derbent Sokağı’na girişte sağa dönülmez levhasının olmadığına değinildi.

Hakimlik, R.C’nin itirazını haklı bularak uygulanan cezanın usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 1823 liralık para cezasını iptal etti.

Cezanın iptal edilmesinin ardından Kütahya Belediyesi ekiplerince, sokağın girişlerine uyarı levhaları konuldu.

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİ TARTIŞMA KONUSU OLDU

Kütahya Ajansı’na vatandaşlardan gelen ihbarlarda, bazı Fahri Trafik Müfettişlerinin düzenlediği trafik cezalarının haksız yere kesildiği iddia edildi. Yine iddiaya göre Fahri Trafik Müfettişlerinin yanlış plakalara da ceza uyguladığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Hukukçular, haksız yere ceza kesildiğini düşünen vatandaşların ilgili hakimliklere cezanın iptali için başvuru yapabilecekleri bilgisini paylaştı.

Birçok vatandaşın bu konuda mağdur olduğu ve çözüm yolunu mahkemelerde aradığı biliniyor. Yaşanan bu olumsuzluklar neticesinde gözler fahri trafik müfettişlerine çevrildi.

Kütahya’da fahri trafik müfettişinin uyguladığı 1823 liralık trafik cezası iptal edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!