Kütahya’da sel felaketi: Duvarları yıkarak hayvanları kurtardılar

featured
service

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Muratlı köyünde, dün gece yarısından sonra aniden bastıran sağanak yağış, kısa sürede köyü bataklığa çevirdi.

Etrafı dağlarla çevrili Domaniç’in Muratlı köyüne adeta çamur aktı. Onlarca ev ve ahırı çamur basarken, köylü ahır kapılarını açıp duvarları yıkarak hayvanlarını kurtardı.

Muratlı köyü muhtarı Cihan Ay ve kepçesi olan köylüler sabaha kadar, çamur küreyip yolları açmak için çalıştılar.

Domaniç İlçe Özel İdaresine bağlı ekipler köy meydanında ve ana yollarda çamur kürerken, köylüler de kendi imkânları ile çamur altında kalan evlerini ve kışlık ambarlarını temizlemeye çalıştı.

İlçe Orman ve Tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler ise köyde zarar tespiti için çalışmalara başladı.

Gelen sel ile yıkılan Türk Telekom direkleri de onarılmayı bekliyor.

“84 YAŞIMDAYIM BÖYLE TUFAN GÖRMEDİM”

Yüzlerce saman balyası zarar gören ve hayvanları barınaksız kalan köyün yaşlılarından 84 yaşındaki Hüseyin Sarı, “ Ben bu yaşıma geldim, böyle tufan görmedim. Hayvanları kurtardık ama balyalarımız gitti” dedi.

Özel otomobili ve tarım makineleri batak içinde kalan, hayvanları ve balyaları zarar gören Cevdet Karakaya, “Zayiatımız büyük, makineler gitti, arabam gitti, 400 balyam gitti. Hayvanlarımı gece yarsısı zor kurtardım” dedi.

İrfan Sarı ise, “Çoluk çocuk sabaha kadar batak temizledik. Hayvanlarımızı kurtardık ama balyalarımız gitti, evde, ahırda ve bahçede çok zarar var” dedi.

“KÖYLÜMÜZÜ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Domaniç İlçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, “Muratlı köyümüzde zarar tespitleri yapmaya başladık. Yıllardan beri kuraklıktan dolayı dereler kuruyarak dolmuş, derelerin ıslah edilmesi lazım. Gereken neyse yapılması için çalışacağız” dedi.

Kütahya’da sel felaketi: Duvarları yıkarak hayvanları kurtardılar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!