KSBÜ’ye rektör olarak kim atanacak?

featured
service

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde rektör ataması yapılacak. 6 Eylül 2018 tarihinden bu yana Prof. Dr. Vural Kavuncu, KSBÜ Rektörü olarak görev yapıyor.

18 Mayıs 2018 tarihinde, 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bünyesinde 4 Fakülte, 1 Enstitü, 4 Meslek Yüksek Okulu bulunan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine yeniden rektör ataması yapılacak.

Cumhurbaşkanlığınca 2018/160 sayılı kararla Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine rektör ataması yapılmıştı. 3 dönem AK Parti Kütahya Milletvekilliği yapan Prof. Dr. Vural Kavuncu, 6 Eylül 2018 tarihinde Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştı.

Üniversitelerde Akademik Teşkilât Yönetmeliğine göre, rektör ataması aşamalarla gerçekleşiyor.

İlk aşamada görevdeki rektörün çağrısı ile toplanan öğretim üyeleri tarafından altı rektör adayı seçiliyor.

Belirlenen rektör adaylarından Yükseköğretim Kurulunun seçeceği üç aday, atanmak üzere Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuluyor.

Cumhurbaşkanı, bu üç adaydan birini rektör olarak atıyor. Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eden rektörlerin görev süresi dört yıl.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinde 4 yıllık görev süresini dolduran Prof.Dr. Vural Kavuncu’nun yeniden rektör olarak atanması bekleniyor.

VURAL KAVUNCU KİMDİR?

Vural Kavuncu 1966 yılında Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğmuştur. 1982 yılında Bursa Anadolu Lisesi, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Uzmanlık eğitimini İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında 1994 yılında tamamladı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladıktan sonra 1998 yılında Doçent unvanı aldı. 2001 yılında 2. uzmanlık alanı olarak Tıp Fizyoloji alanında doktora yaptı.

2002-2011 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde görev aldı. 2004 senesinde Profesör oldu. Bu süre içerisinde Anabilim Dalı Başkanlığı, Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürlüğü, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Üniversite Senatosu Üyeliği gibi idari görevlerde bulundu.

Kaplıca ve sağlık turizmi alanında önemli çalışmalara imza atan Kavuncu, Avrupa Değişim Projeleri kapsamında Almanya’da Fizyoterapi okulları, kaplıca ve kur kliniklerinde incelemelerde bulundu. Bölgenin sağlık termal turizmi açısından cazibe alanı haline gelmesi için üniversite-özel sektör işbirliği ile önemli projeler üretti ve hayata geçirdi.

Değişik zamanlarda uzmanlık alanında faaliyet gösteren meslek derneklerin başkanlık ve üyeliklerini yürüten Kavuncu, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Yeterlilik Kurulu üyeliği, Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

2011-2018 yılları arasında Kütahya Milletvekili olarak TBMM çatısı altında görev yaptı. 24. yasama döneminde Akdeniz Parlamenterler Birliği Asamblesi üyesi, Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü, değişik araştırma komisyonlarında görev yaptı.

26. yasama döneminde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanlığı, Türkiye Uyuşturucu ile Mücadele Kurul Başkanlığı, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Avrupa Karma Parlamenterler Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu.

100’ün üzerinde Uluslararası ve Ulusal yayınlanmış bilimsel makalesi yayını bulunan Vural Kavuncu İngilizce bilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KSBÜ’ye rektör olarak kim atanacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!