Ekmek zammıyla ilgili en yetkili ağızdan cevap geldi

featured
service

Türkiye buğday ithalatının yüzde 78’sini Rusya ve Ukrayna’dan karşılarken iki ülke arasındaki savaşın ekmek fiyatlarına da yansıyabileceği belirtilmişti.

Balcı’nın değerlendirmeleri şöyle:

“Şu anda Türkiye genelinde 200 gram ekmek azami 3 liradan satılıyor. Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ekmek üreticilerine sunduğu un sayesinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmüyoruz.

Hasat dönemine kadar piyasada ekmeklik buğday anlamında sıkıntı bulunmuyor. Rusya-Ukrayna savaşı sürüyor ancak olağanüstü bir durum olmadığı sürece ekmek fiyatları bu şekilde devam edecektir.

Yılın ilk aylarında gelen yağışlar bu sene hasadın iyi olacağı öngörüsünü oluşturdu. Yaklaşık 60 gün sonra hasat zamanı geldiğinde buğday daha bol olacaktır ve bu fiyatlara da yansıyacaktır.”

Türkiye’de 2016 yılında 22,6 milyon ton kaydedilen buğday üretimi, geçen yıl 19 milyon tona kadar geriledi.

Aynı dönemde buğday ithalatı 4,1 milyon tondan 10,8 milyon tona çıktı.

Hükümet, buğday ithalatının büyük oranda makarna ihracatı için yapıldığını savunsa da bu görüşe katılmayan uzmanlar da var. Buğday fiyatlarıysa Rusya’nın Ukrayna saldırısının ardından rekor seviyelerde gezmeyi sürdürüyor.

 

Ekmek zammıyla ilgili en yetkili ağızdan cevap geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!