Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Bilgi: “Paramızla bile şeker bulamıyoruz”

Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Bilgi, Türkiye Şeker Fabrikaları’nın iç piyasaya şeker vermediğini iddia etti. Fatih Bilgi, “İmalatlarımızda kullanacağımız şeker karaborsa oldu. Paramızla bile şeker bulamıyoruz" diye konuştu.

0
629

Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Bilgi, Kütahya Ajansına yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Kamuya ait Türkiye Şeker Fabrikalarında bir çuval şekerin fabrika çıkış fiyatı 258 TL olmasına rağmen bugün itibariyle piyasada şekerin çuvalı 700 lirayı geçti. Bunun sebebi Türkiye şeker fabrikalarının iç piyasaya şeker vermemesidir. Türkiye Şeker Fabrikaları, imalatçıya, üreticiye neden şeker vermiyor?

İç piyasaya şeker vermeyerek neden paniğe sebep oluyor? Şekerpancarında bir sıkıntı olmamasına rağmen, neden sınırlı üretim yapıyor ve bunun tamamını ihracat yapıyor? İç piyasanın suçu nedir? Esnaflarımızın imalatçıların suçu nedir? Böyle yaparak krize giren iç piyasada diğer özel şeker fabrikalarının da fiyatı arttırmasına neden müsaade ediliyor?

İmalatlarımızda kullanacağımız şeker şu anda karaborsa olmuştur. Paramızla bile şeker bulamaz haldeyiz.

Devletimizin çok acil bu konuya el atması gerekiyor. Çok acil bir planlama ve denetim mekanizması geliştirmesi gerekiyor. Konu ile ilgili beklenti ve önerilerimiz şunlardır.

  1. Sektörümüzün ana hammaddesi olan şekeri Türkiye Şeker Fabrikalarından öncelikli alma hakkı imalatçı işyerlerimiz olmalı.

  2. Şekeri karaborsadan değil gerçek fiyatı olan 258 liradan almalıyız.

  3. Bu şekilde şeker alımlarının önü açıldığında maliyetlerimiz düşeceği için vatandaşlarımızın da daha uygun alışveriş yapmasının önü açılacaktır.

  4. Kapasite raporları ile birlikte ilgili odaların direk fabrikalardan esnafları adına şeker alabilmeleri için önü acil olarak açılmalı.

  5. Şekerin ihracatına kesinlikle sınırlama getirilmeli.

Unutmayalım ki imalat ve üretici mağdur edilirse bu hem ekonomiye hem de istihdama olumsuz yansıyacaktır. Lütfen acil çözüm bekliyoruz. Artık ne şekerin tadı kaldı, nede ağzımızın tadı kaldı.”

"Yenidoğan Bebeklerde Kulak Şekil Bozuklukları"
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | Uzm.Dr.Vildan AKCAN
Özel Kütahya Anadolu Hastanesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here