Kütahya’nın ürettiği biyokütle enerji kapasitesi açıklandı

featured
service

Türkiye genelinde 81 kentin 73’ünde Biyokütle Enerji Santralleri’nde (BES) üretimi yapılıyor.

Yerel yönetimlerin son yıllarda artan farkındalığının etkisi ile kurulu güç son iki yılda iki kat artış gösterdi.

Kütahya’da kurulu olan toplam 8.5 megavat gücündeki Biyokütle Enerji Santrallerine yenilerinin de ekleneceği ve bu yönde proje çalışmalarının sürdüğü kaydediliyor.

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, BES’lerin Türkiye’nin yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarında adeta dokunulmamış hazine görüntüsü verdiğini söyledi.

TAMAMIYLA YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI

2018 sonunda 800 MW seviyesinde olan BES kurulu gücünün, 2022 Mart sonunda 2 bin 102 MW’a ulaştığına dikkati çeken Kalaycı, ülke potansiyelinin ise en az 10 bin MW olduğu bilgisini verdi.

Biyokütlenin tamamıyla yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak daha fazla farkındalığa ihtiyaç duyduğuna işaret eden Alper Kalaycı, “Bu farkındalığı artıran unsur hiç kuşkusuz yerel yönetimlerimiz oluyor. Başta belediyelerimiz olmak üzere yerel otoriteler, her türlü evsel ve endüstriyel atığın çöp değil birer enerji kaynağı olduğunu anladıkça daha fazla BES’in devreye alınacağını düşünüyoruz. BES’lerde üretilecek her megavat elektrik, enerji ithalatımızı azaltırken, başta evsel atıklarımızın enerjiye dönüşümünün sağlanması ile çevreye verilen etkinin azalması anlamına da geliyor. ” dedi.

BES KURULU GÜCÜNDE İSTANBUL İLK SIRADA

BES’lerin yerleşim birimlerinden ve enerji hatlarından uzakta konumlanan ve yüksek sayıda büyükbaş hayvan barındıran çiftliklerinin enerji talebinin karşılanmasında kritik bir işlev yüklendiğine vurgu yapan Kalaycı; çiftliklerin enerji maliyetlerinin BES’ler tarafından karşılanmasının, hayvancılığa verilen bir destek anlamı da taşıdığını sözlerine ekledi.

Türkiye genelindeki Biyokütle Enerji Santrali (BES) kurulu gücü Mart 2022 itibarıyla 2 bin 102 Megavat olurken; kurulu güç sıralamasında İstanbul 264,5 MW ile ilk sırada yer alıyor. İstanbul’u 132,4 MW ile Ankara, 88,4 MW ile İzmir, 81,6 MW ile Balıkesir ve 81,5 MW ile Samsun izliyor.

Kütahya genelindeki Biyokütle Enerji Santrali (BES) kurulu gücü 9 Mayıs 2022 itibarıyla 8,5 megavat olarak bildirildi.
Kütahya’da 4 adet kurulu olarak Biyokütle Enerji Santrali (BES) var. Bunların ikisi Tavşanlı’da özel şirkete, diğer ikisi de Kütahya Belediyesi çöp gaz tesislerine ait.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kütahya’nın ürettiği biyokütle enerji kapasitesi açıklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin