Kütahya’da Kurtuluş Savaşı Şehidine mezar yaptırıldı

Kütahyalı şehidin mezarını amcasının anlattıkları ile bulan Bayram Kuş, şehidin mezarına Türk bayrağının dikilmesini sağladı. 

Kütahya'da Şehidin mezarı yaptırıldı, Türk bayrağı dikildi
service

Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne uzanan bir şehidin öyküsü. Dedesinin savaşta defnettiği Kütahyalı şehidin mezarını amcasının anlattıkları ile bulan Bayram Kuş, şehidin mezarına Türk bayrağının dikilmesini sağladı.

Kütahyalı Bayram Kuş, merhum amcasının seneler önce kendisine anlattığı olaydan yola çıkarak, dedesinin defnettiği Kurtuluş Savaşı şehidi için 102 yıl sonra başında Türk bayrağının dalgalandığı mezarın yapılmasını sağladı.

Merkeze bağlı Kızık köyünde ikamet eden 69 yaşındaki Kuş, dedesi Molla Ahmet’in 10-24 Temmuz 1921’de gerçekleşen Kütahya-Eskişehir Muharebeleri sırasında bulduğu Türk askerinin naaşını, çevreden topladığı taşlarla üstünü örterek olduğu yere defnettiğini yaklaşık 40 yıl önce amcası Ömer Kuş’tan öğrendi. Ömer Kuş yeğenine, babası Molla Ahmet’in yanına aldığı ancak sonra kaybolan şehide ait künyede “Altıntaş kazasına bağlı Keçililer köyünden Ali oğlu Mustafa” yazdığını da söyledi

Yıllar sonra Cevizdere Şehitleri Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneğinin yardımıyla araştırma yapan Kuş, Altıntaş ilçesine bağlı şu anki adı Yeşilyurt olan köyün nüfusuna kayıtlı şehit askerin dördüncü kuşaktan, ikisi yurt dışında yaşayan üç torununa ulaştı.

Üzerindeki taşlar ve bir tahta parçasıyla yeri belli olan alanda şehide mezar yaptırıldı, yanına dikilen direğe de Türk bayrağı asıldı. Mezar taşına ise “18. Tümen 36. Alay erlerinden Mustafa. Memleketi: Altıntaş/Yeşilyurt köyü. Şehadet Tarihi: 16.07.1921” yazıldı.

Kütahya'da Şehidin mezarı yaptırıldı, Türk bayrağı dikildi

“ŞEHİDİN DÖRDÜNCÜ KUŞAK TORUNLARINA ULAŞTIK”

Bayram Kuş, dedesinin taşlarla üstünü örterek defnettiği şehit asker için mezar yapılmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Yaklaşık 40 yıl önce amcasının, çift sürmeye gittikleri sırada şehidin kabrinin yanından geçerken dedesinin başından geçenleri anlattığını belirten Kuş, “Dedem Molla Ahmet, 16 Temmuz 1921’de bölgede yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Yunan askerleri çekildikten sonra arazide dolaşırken vurulmuş bir Türk askerinin cansız bedenini buluyor

Daha sonra dedem şehidin deriden yapılmış künyesini alıp, taşlarla üstünü örterek askerimizin naaşını buraya defnediyor.” diye konuştu. Kuş, dedesinin uzun yıllar sakladığı şehit askerin künyesinde, Kütahya’nın Altıntaş kazasına bağlı Keçililer köyünden Ali oğlu Mustafa yazdığını öğrendiğini dile getirdi.

Aradan geçen zamanın ardından olayı araştırmaya başladığını ifade eden Kuş, “Tavşanlı’daki Cevizdere Şehitleri Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneği ile görüştüm. Dernekte Adem Öztürk ile yaptığımız araştırma sonucunda şehidimizin dördüncü kuşak torunlarına ulaştık.” ifadelerini kullandı.

“BİR ERKEK EVLADI OLDUĞUNU ÖĞRENDİK”

Derneğin Onursal Başkanı Adem Öztürk şehit askerin künye bilgilerinden yola çıkarak yaptıkları araştırmada torunlarının olduğunu tespit ettiklerini anlattı. Öztürk, “Şehit askerimizin cepheye gitmeden önce bir erkek evladı olduğunu öğrendik. Şehidimizin dördüncü kuşak torununun ise yakındaki Yakaca köyüne yıllar önce gelin gittiğini öğrendik. Şehit olan dedesinin burada yattığını yıllar sonra bizden öğrendi. Şehit askerin iki torununun da Almanya’da yaşadığını tespit ettik.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK

Fotoğrafların devamı için aşağıya tıklayınız.

Kütahya’da Kurtuluş Savaşı Şehidine mezar yaptırıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!