Nesli tükenme tehlikesi olan hayvan Kütahya’da görüntülendi

Kentin farklı bölgelerinde kuş ve yaban hayvanlarının fotoğraflarını çeken Alperen Akdemir, fotoğraf çekimi için gittiği Altıntaş ilçesi kırsalında alaca sansar fotoğrafladı.

0
5293

Kütahya’da, nesli tükenme tehlikesi altında olan “alaca sansar” bir doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı tarafından görüntülendi.

Kentin farklı bölgelerinde kuş ve yaban hayvanlarının fotoğraflarını çeken Alperen Akdemir, fotoğraf çekimi için gittiği Altıntaş ilçesi kırsalında alaca sansar fotoğrafladı.

Fotoğrafları inceleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Kütahya Şube Müdürlüğü yetkilileri, alaca sansarının neslinin tükenme tehlikesi altında olduğundan dolayı koruma altında olduğunu bildirdi.

Akdemir, AA muhabirine, doğayı ve yaban hayatını çok sevdiği için boş zamanının büyük kısmını yaban hayatını görüntülemekle geçirdiğini söyledi.

Çekim yaptığı Altıntaş ilçesindeki arazide alaca bir sansar görüntülediğini dile getiren Akdemir, “Alaca sansarı görünce çok heyecanlandım. Çünkü bu türün neslinin tükenme tehlikesi olduğunu biliyorum. Onu canlı görebildiğim için kendimi şanslı hissettim. Bu ve buna benzer hayvan türlerinin daha çok görülebilmesi için yaban hayatının korunması gerekiyor.” dedi.

– Ağaç kavuğunda ve toprak altında yaşıyorlar

Alaca sansar, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından oluşturulan ve “hassas kategori” diye adlandırılan kırmızı listede yer alıyor.

Yaşama alanları Avrupa’dan Kuzey Çin Bölgesi’ne kadar uzanan alaca sansar, Türkiye’de Trakya ile Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde görülüyor.

Genellikle ağaç kovuklarında yaşayan bu canlılar, toprak altında kazdıkları tünellerde de yaşayabiliyor.

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here