Yeni dönemde memur ve emekli maaşı için zam

Önümüzdeki yıl için memur ve emekli maaşlarında yapılacak zam hesaplamaları ülkenin gündeminde. Emekli maaşı ve memur maaşları için zam oranı hesaplamaları ve yeni sistemle ilgili detaylar…

Yeni dönemde memur ve emekli maaşı için zam
service

Emekliye ek zam, en düşük emekli maaşı ve Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi masaya yatırıldı. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maaşlara yapılacak zam oranlarının artık hedef enflasyona göre belirleneceği haberini verdi.

Önümüzdeki yıl için memur ve emekli maaşlarında yapılacak yeni zam hesaplamaları gündemde. İşte emekli maaşı ve memur maaşları için zam oranı hesaplamaları ve yeni sistemle ilgili detaylar…

Toplu sözleşme zammı sonrası emekliye zam düzenlemesi gündemdeki sıcaklığını artırdı.

2024 Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında önemli tahminler ve hedefler netleşti. Özellikle emekli maaşı zammı konusu gündemde büyük bir yer tutuyor. Emekli maaşlarının artırılması için Meclis’in açılması planlanıyor. Aynı zamanda asgari ücret, memur maaşları ve emekli zamları gibi ücret artışları için yeni bir sistem üzerinde çalışılıyor. Bu gelişmelerle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak.

EMEKLİ VE MEMUR ZAM ARTIŞLARI İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren yeni zam dönemi yaklaşıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maaş hesaplarındaki değişiklik sinyali vererek, artık ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını açıkladı.

Bundan sonra, ücret artışları gerçekleşen enflasyona değil, yapılacak dönemin enflasyon oranına göre belirlenecek. Bu yeni yaklaşım ile enflasyonun ücretlere etkisi azaltılarak, ücretler enflasyon karşısında daha dayanıklı hale gelmiş olacak.

Orta Vadeli Program’da yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6.5 olarak açıklandı. Bu tahmin doğrultusunda 6 aylık enflasyonun yaklaşık olarak yüzde 3.8 olması bekleniyor.

Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak enflasyon artışını belirlerken, memurlar ve memur emeklileri için ise fark ödemesi yapılacağı anlamına gelmektedir.

Bu farkla birlikte, memurlar ve memur emeklilerinin Ocak zammı, toplu sözleşme zammıyla birlikte yüzde 49’u aşmış olacak. Ayrıca alınacak refah payı ile birlikte emeklilerin zam oranlarının yüzde 50’yi geçmesi bekleniyor.

Yeni dönemde memur ve emekli maaşı için zam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!