Aizanoi Antik Kenti kazısında mermer güneş saati bulundu

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'ndeki kazıda mermer güneş saati ortaya çıktı.

0
412

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’ndeki kazıda mermer güneş saati ortaya çıktı.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki İkinci Efes olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti’nden geçen Koca Çay’daki (Penkalas) kazıda mermer güneş saati tespit edilerek gün ışığına çıkarıldı.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012’de dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan antik kentteki kazılar, Cumhurbaşkanı kararıyla 17 Ağustos’tan beri Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından sürdürülüyor.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, geçen ay başlayan kazı çalışmalarının Kütahya Valiliğinin de desteğiyle 80 işçi, 20 teknik personel ve akademisyenlerle antik kentteki Koca Çay, agora (çarşı) ve tiyatroda sürdürüldüğünü söyledi.

Penkalas Projesi kapsamında ağırlıklı olarak Koca Çay yatağında kazı çalışmaları yürütülüyor.

Yapılan kazılar sonucunda köprüye ait çok sayıda yıkık vaziyette mimari blokla karşılaşıldı. Bunların büyük bir kısmı köprünün parapet/korkuluk taşlarından ibaret. Ancak köprünün bulunduğu alanda bu mimari kalıntılardan oluşan enkazın içerisinde şaşırtıcı bazı buluntularla da rastlandı.

Yeni sezonda Aizanoi’da ilk kez mermer güneş saati bulunduğunu dile getiren Coşkun, şöyle devam etti:

“Bu güneş saati Roma dönemine ait ve Aizanoi’de bugüne kadar bulunan ilk güneş saati. Hemen hemen tam diyebileceğimiz güneş saatinin birkaç küçük parçası eksik. Mermerden yapılmış güneş saatinin yüksekliği 45 santimetre, genişliği ise 43 santimetre. Roma dönemine tarihlediğimiz güneş saati günümüzden yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait.”

Güneş saati üzerinde incelemelerin ve restorasyonun sürdüğü ve insanların o dönemde güneş saatiyle zamanı ve mevsimleri öğrenebildiği ortaya kondu.

Antik dönemde güneş saatlerinin halkın yoğun bulunduğu bölgelere yerleştirildiği biliniyor. Antik dönemde de güneş saatleri agora, kent merkezi veya tapınak alanları gibi kamusal alanlarda halkın görebileceği yerlerde kullanılıyordu.

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here