Bir zamanların fenomen programı Şoray Uzun Yolda

Bir zamanların fenomen programı Şoran Uzun Yolda'nın Kütahya'daki bölümlerinden bazı kesitleri sizler için derledik.

Bir zamanların fenomen programı Şoran Uzun Yolda'nın Kütahya'daki bölümlerinden bazı kesitleri sizler için derledik.
service

Bir zamanların fenomen programı Şoran Uzun Yolda’nın Kütahya’daki bölümlerinden bazı kesitleri sizler için derledik.

Taş Düşüren Şifalı Çeşme (Kütahya- Gediz / Göynükören Köyü)

Kütahya’nın Gediz İlçesi’nde bulunan Göynükören Köyü’nde gerçekleşen ziyaret sırasında, ünlü çeşmeye uğrayan Şoray, çoban ve köy sakinleriyle keyifli bir röportaj gerçekleştirmişti. Köydeki Çakmak mevkisinde bulunan çeşmenin öne çıkan özelliklerinden birinin böbrek taşı düşürücü etkisi olduğunu belirten çoban, farklı illerden gelen insanların bu özellik nedeniyle çeşmeden su doldurmak için geldiklerini ifade etmişti.

Çoban, çeşmeden alınan suyun ücretsiz olduğunu vurgulayarak, pek çok kişinin böbrek taşını düşürmede etkili olduğuna inandığını ve suyun oldukça şifalı olduğunu paylaşmıştı. Bu doğal kaynağın etkisiyle gelen ziyaretçilerin, sağlık sorunlarına çözüm aradığına dikkat çekmişti.

Şoray’ın köydeki bu özel çeşmeyi ziyareti sırasında yapılan röportaj, bölgedeki doğal kaynakların ve halkın kültürel değerlerinin önemini vurgulamış, aynı zamanda insanların geleneksel inançlarını ve doğal şifa arayışlarını yansıtmıştı.

Tahta Kaşık Yapımı – Türkiye’nin En Genç Muhtarı (Kütahya – Gediz / Saruhanlılar Köyü)

Kütahya Gediz İlçesi’ne bağlı Saruhanlılar Köyü’ne gerçekleşen ziyaret sırasında, Şoray, köydeki ilginç bir uygulamayı keşfetmişti. Köy sakinleri, kayın ağacından el yapımı kaşıklar üreterek bunları çevre illere satıyorlardı. Şoray, bu özel zanaatla ilgili köylülerle keyifli bir röportaj gerçekleştirmişti.

Aynı çekimde, köyde 2 yıldır muhtarlık görevini yürüten 30 yaşındaki Mehmet Altın ile de konuşan ünlü sunucu, Altın’ın dönemin en genç muhtarı olabileceğini dile getirmişti. Espriyle karışık bir sohbette, Şoray, “Daha genç bir muhtar varsa lütfen bizi arasın” diyerek gülmeceye neden olmuştu. Bu samimi anlar, köydeki geleneksel zanaatın yanı sıra genç liderlik ve köy yaşamının dinamiklerine odaklanan keyifli bir röportaj atmosferi oluşturmuştu.

Dede Combalak Adeti (Kütahya – Tavşanlı / Çaltılı Köyü)

Şoray Uzun bu bölümünde, yeni evlenecek gelinlerin çocukları olsun diye yatağa yatırılıp üstlerine yorgan örtüldükten sonra köydeki çocukların üstlerinde yuvarlandırılıdığı “Dede Combalak” adetiyle birlikte köyün diğer geleneklerini tanıtmıştı.

Eli Maşalı Gelin (Kütahya – Simav / Çaysimav Köyü)

Kütahya Simav İlçesi’ne bağlı Çaysimav köyünde bir düğüne katılan Şoray Uzun, düğüne katılanlarla eğlenceli anlar yaşarken, köyün adetlerini de izleyicilere aktarmıştı.

Altınlara Boğulan Tavşanlı Gelinleri ( Kütahya, Tavşanlı)

Kütahya Tavşanlı’da kına gecesine katılan Şoray Uzun, kınaya katılan ziyaretçilerin taktıkları altınlara dikkatini verirken eğlenceli dakikalar yaşanmıştı.

Bir zamanların fenomen programı Şoray Uzun Yolda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!