Çavdarhisar’da Emine Öztürk otomotiv sektöründe çalışıyor

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde uzun yıllardır kendi oto kaporta ve boya tamirhanesini işleten bir kadın usta, yaptığı işle övgü topluyor.

Çavdarhisar'da Emine Öztürk otomotiv sektöründe çalışıyor
service

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde uzun yıllardır kendi oto kaporta ve boya tamirhanesini işleten bir kadın usta, yaptığı işle övgü topluyor.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde uzun yıllardır eşinin oto kaporta ve boya tamirhanesinde çalışan bir kadın usta, başarılarıyla örnek oluyor.

Çavdarhisar-Gediz kara yolu yakınındaki sanayi sitesinde, eşi ve iki oğluyla birlikte çalışan 42 yaşındaki Emine Öztürk, genellikle boya öncesi zımpara ve astar uygulamalarını gerçekleştiriyor.

Öztürk, 23 yıllık evli olduğunu ve eşiyle evlendikten bir yıl sonra işe başladığını belirtiyor.

Ailecek geçimlerini bu dükkanda çalışarak sağladıklarını vurgulayan Öztürk, “Dükkanımıza gelen kazalı araçların kaporta işlerini eşim yapıyor. Ben kaportanın zımparasını yapıp astarını atıyorum. Oğlum da boyuyor. Yaptığım iş bana göre zor değil.” diyor.

Öztürk, genellikle erkeklerin hizmet verdiği mesleği bir kadın olarak yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Başta bu işi bir kadının yapmasını yadırgayanların olduğunu anlatan Öztürk, “Eşime ‘Karını niye getiriyorsun?’ diyenler oluyordu ama ben ‘Çocuklarımla beraber çalışıyorum’ dedim ve umursamadım. Şimdi herkes alıştı artık. Dükkana gelenler genelde bana ‘usta’ diye hitap ediyor.” ifadelerini kullandı.

Emine Öztürk, bir kadının istediği takdirde birçok işi yapabileceğini vurguladı.

Öztürk’ün 21 yaşındaki oğlu Mustafa Öztürk de çocukluğundan bu yana ailesiyle aynı dükkanda çalıştığını söyledi.

Mesleği anne ve babasından öğrendiğini belirten Öztürk, şöyle konuştu:

“Mesleğimden memnunum. Annemi ilk zamanlar yadırgayanlar ona artık ‘Emine usta’ diye hitap ediyor. Babam kaporta işlerini, annem zımpara ve astar işlerini, ben de boyama işini yapıyorum. Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra hep beraber dükkana geliyoruz. Akşam da hep beraber evimize dönüyoruz.”

Müşterilerden Serpil Kaya ise bir kadının bu mesleği yapmasından gurur duyduğunu dile getirdi.

Çavdarhisar’da Emine Öztürk otomotiv sektöründe çalışıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!