Cep telefonu bağımlılığı: sağlık riskleri ve olumsuz etkileri

Teknolojinin en önemli icatlarından biri olan cep telefonu, aşırı kullanıldığında yani bağımlılık haline geldiğinde, ciddi sorunlara yol açabilir.

Cep telefonu bağımlılığı sağlık riskleri ve olumsuz etkileri
service

Teknolojinin en önemli icatlarından biri olan cep telefonu, aşırı kullanıldığında, yani bağımlılık haline geldiğinde, sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Cep telefonlarının aşırı kullanımı, bir dizi olumsuz etkiye neden olabilir.

Cep telefonlarının yanlış pozisyonda uzun süreli kullanımının boyun sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu vurgulayan Anadolu Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Serap Özkayıt, bu konuda şu açıklamalarda bulunuyor:

“Telefon bağımlılığı, özellikle boyun ağrıları, fıtıkları ve kireçlenmeyi artırabilir. Çene göğüste uzun süre telefona bakmak, boyundaki yapısal sorunları tetikleyebilir. Bu durum, boynun normal duruşu ve anatomik yapısı için uygun değildir. Boyun bölgesindeki damarlar, kaslar ve omurga duruşu, uzun süreli eğik pozisyonda telefon kullanımına uygun değildir. Bu durum, boyun fıtığı ve benzeri sorunlara yol açabilir.”

Özkayıt, bu zararlı alışkanlığın sınırlandırılması gerektiğini belirterek, “Günlük on beş dakikayı geçmemek, benim şahsi önerimdir. Bu süreyi aşmak, boyun sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri artırabilir. Ayrıca, ergonomik pozisyonlarda telefon kullanmaya özen göstermek ve düzenli mola vermek de önemlidir. Bu alışkanlıkların değiştirilmesi, boyun sağlığını olumlu yönde etkileyebilir” diyor.

 

“EN FAZLA 15 DAKİKA TELEFON EKRANINA SABİT BAKILMALI”

Telefona bakmak isteyenlere ya da zorunda olanlara tavsiyelerde bulunan Özkayıt, şöyle devam etti:

İşi gereği telefonunu uzun süre kullanmak zorunda olanlar, boyunlarını dik bir şekilde tutarak telefon aparatlarını kullanabilirler. Göz hizasında durarak boynu bükmeden, bilgisayar ekranına bakar gibi telefon ekranına odaklanmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Ancak bu aktiviteyi günde toplamda 15 dakikayı aşmamak önemlidir. Henüz bu konuda yapılmış bir araştırma bulunmasa da, boyun ağrıları ve hastalıklarının bu pozisyonda telefon kullanımından kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Bu konuda daha fazla bilgi ve yayın gelecektir.

“BELLİ ŞARTLARDA OFİS ORTAMLARINDA UZUN SÜRE OTURULABİLİR” Bilgisayar başında çalışanlarla ilgili bilgiler veren Özkayıt, “Ergonomik koşullarda çalışıyorsak, gövde 90 derece, kalça açısı 90 derece, diz açısı 90 derece, ayak bileği 90 derecede ve bel destekli oturuyorsak, çene göğüste ya da sağa sola değil tam orta hatta duruyorsa, yani gün içindeki çalışmamıza devam edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Cep telefonu bağımlılığı sağlık riskleri ve olumsuz etkileri

Cep telefonu bağımlılığı sağlık riskleri ve olumsuz etkileri

Cep telefonu bağımlılığı: sağlık riskleri ve olumsuz etkileri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!