Gayrimenkul alım satımında yeni dönem 1 Kasım’da başlıyor

Gayrimenkul kiralama, satışı ve ikinci el pazarı için yeni düzenlemelerin kapısında geri sayım başladı.

featured
service

Gayrimenkul alım satımlarında önemli bir değişiklik yaklaşıyor. 1 Kasım’da yürürlüğe girecek yeni uygulama ile ilan sitelerine yetki belgesi zorunlu hale getirilirken, kurallara uymayan kişilere 10 bin ila 100 bin lira arasında para cezaları uygulanacak.

Gayrimenkul kiralama, satışı ve ikinci el pazarı için yeni düzenlemelerin kapısında geri sayım başladı.

Ticaret Bakanlığı, ilan sitelerinde birden fazla ev veya araba kiralama, alım satım gibi işlemlerde dolandırıcılığı engellemek amacıyla ilk adımı attı. Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Kasım itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni kanun ve düzenlemeleri değerlendiren Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Mehmet Demir, ilanların yer aldığı sitelerde yetki belgesi gerekliliğinin getirildiğini belirtti.

“HERKES İSTEDİĞİ İLANI YAYINLAYAMAYACAK”

Bu yeni uygulama ile suistimale açık ilanların ve kapora dolandırıcılığının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Demir, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yeni uygulama ile ilanların yayınlandığı sitelerde yetki belgesi zorunlu hale getirildi. Artık herhangi bir kişi her istediği ilanı kolayca giremeyecek. Örneğin, bir emlakçıya ya da gayrimenkul sahibine ait bir ilanı sadece ilgili kişi girebilecek. Alt ve üst soy bağlantısı olan kişiler de ilan girebilecek. Ancak üçüncü kişilerin girişi engellenecek. Bu sayede suistimallerin önüne geçilmiş olacak.”

“CEZALAR 10 BİN LİRA İLE 100 BİN LİRA ARASINDA OLACAK”

Demir, ev alım satımlarında en sık rastlanan sorunlardan birinin kapora dolandırıcılığı olduğunu belirtti. Bu nedenle yeni düzenlemenin önemli bir adım olduğunu vurguladı. Demir şunları ekledi: “Yeni uygulamaya hazırlık yapması için ilan sitelerine iki aylık bir süre tanındı. Bu süre sonunda ise kurallara uymayan satışlar ve ilanlarla ilişkilendirilen kişilere 10 bin ila 100 bin lira arasında para cezaları uygulanacak.”

 

Gayrimenkul alım satımında yeni dönem 1 Kasım’da başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!