Kütahya sağlıkta bir ilke daha imza att

Kütahya’da kanser tedavisinde önemli bir gelişme yaşandı. Karaciğer tümörü olan üç hasta TARE yöntemi ile sağlığına kavuştu.

Kütahya sağlıkta bir ilke daha imza attı
service

Kütahya’da kanser tedavisi için bir ilke imza atıldı. Karaciğer tümörü bulunan üç hasta TARE yöntemi ile eski sağlığına kavuştu.

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha gerçekleştirildi. Hastanede karaciğer tümörü teşhisi konulmuş üç hastaya Transarteriyel Radyoembolizasyon (TARE) işlemi yapıldı.

Kütahya’da ilk olma özelliği taşıyan bu işlemle ilgili bilgiler veren Girişimsel Radyoloji Doktoru Prof. Dr. Mehmet Korkmaz, TARE’nin karaciğer kanserlerini ve başka organ kanserlerinin karaciğere metastazlarını tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu vurguladı.

İçinde radyoaktif maddeler bulunan çok küçük boyuttaki kürelerin (mikroküre) direkt kanser dokusunun içine, kanser damarları yoluyla verildiğini belirten Korkmaz, “Tümör ve metastazlarına yol açan hücrenin bulunduğu alana Nükleer Tıp uzmanlarımız tarafından hesaplanan dozlarla, radyoaktif madde içeren küçük küreciklerin (mikroküreler) enjekte edilmesidir. Radyoaktif madde olan itriyum-90 (Y90) mikroküreler, sağlıklı dokular korunarak, tam olarak tümör üzerine radyasyon uygulayarak etki ederler. Bu sayede çevre dokular zarar görmez” dedi.

Kütahya sağlıkta bir ilke daha imza attı

“KEMOTERAPİNİN ETKİ ETMEDİĞİ HASTALARDA TEDAVİ SAĞLIYOR”

TARE tedavisi ile karaciğerdeki tümörü küçültülerek cerrahi tedaviye uygun hale getirdiğini anlatan Korkmaz, “Kanserli hücreleri öldürerek hastanın organ nakli için zaman kazanmasını sağlarken, organ nakli için başlangıçta uygun olmayan tümörü küçülterek nakil için olanak sağlar. Aynı zamanda kemoterapinin etkili olmadığı hastalarda tedavi olanağı sağlar” diye konuştu.

Korkmaz, “TARE tedavisinde mikroküreler bir kan damarından geçer ve karaciğer tümörüne direkt ulaşır. Bu sayede radyoaktif madde, diğer radyasyon tedavilerinde olduğu gibi, kanser hücrelerine ulaşmak için vücudun sağlıklı kısımlarından geçmez. Doç. Dr. Furkan Ertürk Urfalı hocamız ve Nükleer Tıp Uzmanımız Dr. Elif Neslihan Akdemir’in destekleriyle birlikte hastanemizde ilk defa   üç hastamıza, işlemi başarıyla  gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu işlemlerin yapılmasında emeği geçen ekibime ve bize bu olanakları sağlayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan ve Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Serkan Telli’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Kütahya sağlıkta bir ilke daha imza att

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!