Kütahya’da 3D Yazıcıyla Başarıyla Uygulandı

Kütahya’da 3 boyutlu yazıcı yardımıyla ameliyatlar yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda omuz protezi ameliyatı gerçekleştirildi.

Kütahyada 3 boyutlu yazıcıyla üretildi başarıyla uygulandı
service

Kütahya’da 3 boyutlu yazıcı yardımıyla ameliyatlar yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda omuz protezi ameliyatı gerçekleştirildi.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, son derece başarılı bir ameliyatı gerçekleştirdi.

Hastanede 3 boyutlu yazıcı ile üretilen kılavuzlar kullanılarak omuz protezi ameliyatında başarılı bir teknik uygulandı.

Ameliyatı, KSBÜ Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Demirhan Demirkıran ve Türk Omuz Dirsek Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Onur Başçı’nın iş birliğiyle başarıyla gerçekleştirildi.

Kütahya’da 3 boyutlu yazıcıyla üretildi başarıyla uygulandı

“YAŞAM KALİTESİNDE ÖNEMLİ BİR İYİLEŞME BEKLENMEKTEDİR”

Kütahya’da başarıyla uygulanan cerrahi tekniği açıklayan Doç. Dr. Onur Başçı, ters omuz protezinin omuz ekleminin normal anatomik yapısının tersine çevrildiği özel bir protez türü olduğunu ifade etti.

Bu protezin özellikle rotator manşet yırtığı olan ve diğer omuz cerrahilerinden fayda görmeyen hastalarda kullanıldığını bildiren Başçı, “Kütahya’da gerçekleştirdiğimiz bu ameliyat, 3 boyutlu yazıcı ile üretilen kişiye özel kılavuzlar sayesinde, hastanın omuz eklemine mükemmel uyum sağladı. Bu sayede hastanın hareket kabiliyetinde ve yaşam kalitesinde önemli bir iyileşme beklenmektedir.” dedi.

Kütahya’da 3 boyutlu yazıcıyla üretildi başarıyla uygulandı

AMELİYAT SÜRESİ KISALIYOR

Gerçekleştirilen ameliyata ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Demirkıran ise, şunları kaydetti:

Bu yenilikçi yöntemi, omuz ekleminde uzun süreli çıkık ve kürek kemiğinde ileri derecede kemik kaybı olan, omuz hareketlerinde ciddi problemler yaşayan bir hastaya uyguladık. Ameliyat öncesinde hastanın omzunun ayrıntılı bir taraması yapıldı. Elde edilen bu veriler ile KSBÜ Öğretim Görevlisi Emirhan Bozoğlan tarafından 3 boyutlu yazıcımız kullanılarak hastanın omzunun birebir kopyasını ürettik. Bu kopya, ameliyat öncesinde plan yapmamıza ve cerrahinin provasını gerçekleştirmemize olanak tanıdı. Üretilen bu kopya sayesinde protezin ve vidalarının yerleştirileceği yönleri yüksek hassasiyetle belirleyen kişiye özel kılavuzlar ürettik. Böylece ameliyat sırasında karşılaşılabilecek zorluklar en aza indirildi, ameliyat süresi kısaldı ve cerrahi müdahalenin başarısı artırıldı.

 

“KARMAŞIK ORTOPEDİK PROBLEMLERİ OLAN HASTALARA YENİ UMUT”

Demirkıran, kişiye özel ve hassas cerrahi müdahalelerin önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale geleceğini ve Kütahya’daki bu başarılı uygulamanın, tıp dünyasında 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin kullanımına dair umut verici bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

Bu yöntemin karmaşık ortopedik problemleri olan hastalar için yeni bir umut olduğunu vurgulayan Demirkıran, cerrahlara ameliyat öncesi daha detaylı ve güvenli bir planlama yapma imkanı sunduğunu belirtti.

Demirkıran, “Bu başarılı operasyonun ardından benzer yöntemleri farklı ortopedik vakalarda da yaygınlaşarak uygulamayı planlamaktayız. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Tekin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Zeren ve Başhekimimiz Prof. Dr. Hasan Emre Aydın’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Kütahya’da 3 boyutlu yazıcıyla üretildi başarıyla uygulandı

Kütahya’da 3 boyutlu yazıcıyla üretildi başarıyla uygulandı

Kaynak: KSBÜ

Kütahya’da 3D Yazıcıyla Başarıyla Uygulandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!