Kütahya’da Bıçakçılar ‘Kurbana’ Hazırlanıyor

Kütahyada Bıçakçılar Kurbana Hazırlanıyor
service

Kütahya’da bıçakçı esnafı hareketli günlerine hazırlanıyor. Yoğunluk günden güne artarken merdiven altı işletmeler bıçakçı esnafının en büyük sorunu oluyor. Bıçakçı esnafı Furkan Ulukaya, “Lütfen ‘bıçak bileylenir’ yazısı gördüğünüz her yere bıçaklarını götürmeyin.” dedi.

Kurban Bayramı’na az bir süre kala bıçak satışları hızla yükseliyor.

Vatandaşlar bayram öncesinde bıçaklarını bileletmeye başlarken, Kütahya’da yeraltı ekonomisi esnafları da harekete geçti.

Kütahya’da babadan bıçakçılık mesleğini devam ettiren Furkan Ulukaya, işlerin yavaş yavaş düzeldiğini belirtti.

Ulukaya, genellikle kentin en yoğun olduğu zamanın Kurban Bayramı’nın son haftası olduğunu vurgulayarak, son günlerde gece yarısına kadar çalıştıklarını ifade etti.

Bıçakçı esnafı olarak en büyük sıkıntılarının merdiven altı bıçakçılar olduğunu anlatan Ulukaya, şunları söyledi:

Bu konuyla ilgili birkaç gün önce başımıza gelen bir olay var. Geçen sene son günlerde bir müşterimiz, bir bisiklet tamircisinde “bıçak bilenir” yazısını görmüş ve bıçağını bilettirmiş. Sonuç olarak bıçağı kullanılamaz hale gelmiş. Biz elimizden geldiğince düzeltmeye çalıştık. Benim ve diğer meslektaşlarımın en büyük sıkıntısı bu tür durumlar oluyor.

Vatandaşlara konuyla ilgili uyarılarda bulunan Ulukaya, gerçek bıçakçılara gitmesini istedi.

İYİ BİR BIÇAK BİLEYLEME NASIL YAPILIR?

İyi bir bıçak bileymenin belirli aşamaları olduğunu aktaran Ulukaya, “Müşterilerimizin bıçakları üç işlemden geçer. İlki ağız açma, ikincisi üstündeki çizikleri giderdiğimiz polisaj aşamasıdır. Üçüncüsü de paspas dediğimiz veya makinesi dediğimiz üstündeki o ki en önemli şeylerden biri odur.” dedi.

“BAYRAM ZAMANI GÜNLÜK 1500 BIÇAK ELİMİZDEN GEÇİYOR”

Günlük işlerinin genellikle yoğun olmadığını belirten Ulukaya, ancak Kurban Bayramı döneminde bu durumun çok daha fazla arttığını ifade etti.

Normal günlerde ortalama 200 bıçak geldiğini belirten Ulukaya, “Son iki üç gün kala 1500 bazen 2 bini bulabiliyor. Kurban kesiminde her bıçak kullanılmaz. Bazı teneke gibi çeyiz bıçakları dediğimiz bıçaklar var. Bugünlerde market zincirlerinin getirdikleri bıçaklar çok uygun ama mecbur kesmediği için bilemeye bize geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

PEKİ BIÇAK VE BİLEYLEME FİYATLARI NE KADAR?

Her biçeğin bileylenebileceğini ve kesimde kullanabileceğini anlatan Ulukaya, vatandaşlara kaliteli bıçak konusunda uyardı.

Fiyatlar hakkında bilgiler veren Ulukaya, “Kütahya’da şu anda bıçak bileyleme 20 lira. Büyüklüğüne göre satırlar 40 lira ile 50 lira arasında değişiyor. Bıçak fiyatlarına gelirsek orta halli bıçaklar 90 lira. Daha profesyonel bıçak isteyenler için fiyatlar 400 liraya kadar çıkabiliyor.” dedi.

 

Kütahya’da bıçakçı esnafı ‘kurbana’ hazırlanıyor

Fotoğrafların devamı için tıklayınız…

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

Kütahya’da Bıçakçılar ‘Kurbana’ Hazırlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!