Kütahya’da Faaliyete Geçen Toksikoloji Laboratuvarı

Kütahya, Eylül ayında faaliyete geçen toksikoloji laboratuvarı ile uyuşturucu kullanımının tespiti konusunda önemli bir ilerleme kaydetti.

Kütahya'da Faaliyete Geçen Toksikoloji Laboratuvarı
service

Kütahya, Eylül ayında faaliyete geçen toksikoloji laboratuvarı ile uyuşturucu kullanımının tespiti konusunda önemli bir ilerleme kaydetti.

Bu laboratuvarda 93 farklı tetkik yapılabiliyor ve sonuçlar gün içinde çıkarılıyor. Bu gelişme, çevre illerden gelen sonuç bekleme sürelerini ortadan kaldırarak, uyuşturucu ile mücadelede daha hızlı ve etkili bir yaklaşımı mümkün kılıyor.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde bulunan Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan toksikoloji laboratuvarı, uyuşturucu ile mücadelede önemli bir rol oynuyor.

KSBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Emel Koçak, laboratuvarın önemini vurgulayarak, bu tesisin şehir ve ülke genelinde uyuşturucuyla mücadeledeki çabaları güçlendireceğini belirtti. Laboratuvarın hızlı sonuç üretme kapasitesi, mücadeledeki etkinliği artırarak daha hızlı önlemler alınmasına olanak tanıyor.

Bu gelişme, sadece Kütahya için değil, çevre illerle iş birliği içinde uyuşturucuyla mücadele konusunda bölgesel bir örnek oluşturabilir. Kütahya’nın bu alandaki adımları, uyuşturucuyla mücadelede daha geniş kapsamlı stratejilerin bir parçası olarak değerlendirilebilir.

Hastane bünyesinde biyokimya laboratuvarının belli bir seviyeye getirildiğini aktaran Koçak, bir sonraki adım olarak da bu laboratuvarı hayata geçirdiklerini söyledi.

“Nasıl daha iyi hizmet verebiliriz, nasıl daha fazla yararlı olabiliriz” düşüncesiyle yola çıktıklarını anlatan Koçak, bu amaçla yola çıktıklarını kaydetti.

“SIRADAKİ HEDEF DOĞRULAMA RUHSATI ALABİLMEK” 

Daha önceleri sonuçlar için Eskişehir’e tetkik gönderdiklerini ve çıkan sonuçtan emin olabilmek için üst kurumdan doğrulama beklediklerini ifade eden Koçak, şöyle devam etti:

“Böylece süreç hem adli açıdan hem de sağlık hizmetlerinin işleyişi açısından uzuyordu. Ancak toksikoloji laboratuvarımızı kurduktan sonra bu teknikle herhangi bir doğrulamaya gerek kalmadan işte ‘idrar örneğinde şu madde bulundu diyorsak o madde bulunmuştur’ diyebiliyoruz. Bu laboratuvar Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri’de hizmet veriyor ve şu an Kütahya’da da hizmet vermeye başladı. Artık biz çevre illere bu hizmeti vermeye başlayacağız. Bundan sonraki hedefimiz Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaparak doğrulama laboratuvarı ruhsatı almak. Gerekli çalışmalara başladık. Gerekli görüşmelerimizi yaptık. Bundan sonra idrarın yanı sıra bu ruhsatı aldıktan sonra kan örneklerinde de çalışma yapabileceğiz.”

Kütahya’nın uyuşturucu ile mücadelede sayılı illerden birisi haline geldiğini vurgulayan Koçak, emeği geçen İl Sağlık Müdürlüğü, KSBÜ Rektörü Ahmet Tekin’e ve hastane başhekimine ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Kütahya'da Faaliyete Geçen Toksikoloji Laboratuvarı

“93 MADDENİN ANALİZİ YAPABİLİYORUZ” 

KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi Biyokimya Uzmanı ve Doktor Öğretim Üyesi Fatma Gül Can, laboratuvarda yapılan tetkiklerle ilgili detaylı bilgileri paylaştı. Can, laboratuvarda uyuşturucu, uyutucu madde, ilaç etken maddeleri gibi çeşitli toksik maddelerin analizlerini saç, idrar, kan gibi farklı biyolojik sıvılardan gerçekleştirdiklerini belirtti.

Can, laboratuvarlarının sahip olduğu LCM cihazının üst düzey bir teknolojiye sahip olduğunu vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu: “Burada AMATEM’den gelen hastalarımızın, kurul hastalarımızın, denetimli serbestlikle gelen hastaların ve suça karışmış savcılıklar vasıtasıyla gelen hastaların biyolojik örneklerinden toksik madde analizlerini gerçekleştiriyoruz. Bu cihazımızla 93 farklı madde üzerinde tarama işlemi yapıyoruz ve bu tarama işlemlerini sadece on dakika içerisinde sonuçlandırabiliyoruz. Ardından elde ettiğimiz verileri değerlendirip, hastalara hızlı bir şekilde raporlayarak sonuçları iletebiliyoruz.”

Bu hızlı analiz ve raporlama süreci, hastaların tedavi süreçlerini hızlandırmak, gerekli önlemleri almak ve uygulamak adına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, laboratuvarın geniş kapsamlı analiz olanakları, çeşitli toksik maddelerin tespiti ve mücadelede daha etkili stratejilerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Kütahya'da Faaliyete Geçen Toksikoloji Laboratuvarı

 

 

Kütahya’da Faaliyete Geçen Toksikoloji Laboratuvarı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!