Kütahya’da İhtiyaç Sahiplerinin Borçları Ödeniyor

Kütahya'da son bir aydır bakkal ve marketlerde ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödeyen ve kendisini "Emin Amca" olarak tanıtan gizemli yardımseverin kim olduğu merak konusu oldu.

Kütahya'da İhtiyaç Sahiplerinin Borçları Ödeniyor
service

Kütahya’da son bir aydır bakkal ve marketlerde ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödeyen ve kendisini “Emin Amca” olarak tanıtan gizemli yardımseverin kim olduğu merak konusu oldu.

Kütahya’da iyilik hareketleri devam ederken, son günlerde gizemli bir hayırseverin yardım yöntemi konuşuluyor.

Bir ay önce başlayan gizemli hayırseverlik faaliyetleriyle, farklı mahallelerdeki bakkal ve marketlerde ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödeyen birisi, kimliğinin gizli kalmasını tercih ediyor.

Bu nedenle kendisini ‘Aksakallı Dede’ olarak tanıtan hayırseverin kim olduğunu Ekspres Haber olarak araştırdık.

“GÜVENEBİLECEĞİ MARKET VE BAKKAL SORDU”

“Yasin Aydın, Aksakallı Dede’nin borcunu kapattığı market sahibi olarak, ilk kez yaklaşık üç hafta önce geldiğini belirtti.

İlk kez geldiğinde ihtiyaç sahibi vatandaş olup olmadığını ve varsa borçlarını ödemek istediğini bildiren Aydın, “Kim olduğunu öğrenmek için bayağı üsteledim ama ismini söylemedi. Soran olursa ‘Aksakallı Dede’ gelip borcunuzu kapattı dersiniz dedi. Borçları ödedikten sonra miktar kadar fiş alıyor.” dedi.

“Aydın, gizemli hayırseverin güvenebileceği bakkal ve market sorduğunu ve kendisine bazı isimler verdiğini açıkladı.

“Farklı mahallelerde dolaştığını duyduklarını belirten Aydın, şu şekilde devam etti:”

“Hem vatandaşlar hem de işletmem adına Allah razı olsun diyoruz. Geldiğinde bu hususun devamlı olacağını anlattı. Şaşırdık. Osmanlı zamanından kalan bir adet olduğundan bahsetti.”

 

“İLK GELDİĞİNDE ÇOK ŞAŞIRDIM”

“Aksakallı Dede’nin ziyaret ettiği başka bir esnaf olan Sadık Bayraktar, 1997’den beri işletme sahibi olduğunu ve bu tür bir durumla ilk defa karşılaştıklarını ifade etti.”

İhtiyaç sahibi vatandaşların borcunu ödeyip gittiğini belirten Bayrakoğlu, şunları söyledi:

“Ben sordum söylemedi. Veresiye defterinde borcu ödenenlerin yanına ‘Aksakallı Dede’ ödedi diye not düştük. Ben de çok şaşırdım. Şaka yapıyor sandım ilk önce. Ama ciddi olduğunu görünce de sevindim.”

Kütahya’nın da artık ‘Aksakallı Dede’si var

Kütahya’nın da artık ‘Aksakallı Dede’si var

Kütahya’nın da artık ‘Aksakallı Dede’si var

Kütahya’da İhtiyaç Sahiplerinin Borçları Ödeniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!