Kütahya’da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

Zafertepe'de Bakan ve Vali halkı selamladı. Ardından tören; çelenk sunumu, saygı duruşu ve konuşmalarla devam etti.

Kütahya'da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı
service

Kütahya’da Büyük Zafer’in 101. yıldönümünün kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.

Törende Vali Musa Işın, Kütahya Hava Er Eğitim ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Baş ve Belediye Başkanı Alim Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk sundular.

Kütahya'da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte Vali Musa Işın, Valilik makamında gelen tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları daha sonra Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe’de devam etti. Zafer Abidesi tören alanındaki programda Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Baş’ın konuşmasının ardından bir subay araziyi tanıtımı yaparak harekat planını anlattı.

Kütahya'da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

Buradaki programın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Vali Musa Işın birlikte vatandaşları selamlayarak tören alanına geçti.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, Kütahya’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde şöyle konuştu: “İçeride ve dışarıda maruz kaldığımız türlü oyunlara ve tuzaklara rağmen çalışmaktan, üretmekten ve sancağı hep ileriye taşımaktan geri durmayacağız. Dünyada söz sahibi güçlü bir Türkiye kimilerini rahatsız etse de onurlu ve dik duruşumuzdan taviz vermeden kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “İçeride ve dışarıda maruz kaldığımız türlü oyunlara ve tuzaklara rağmen çalışmaktan, üretmekten ve sancağı hep ileriye taşımaktan geri durmayacağız. Dünyada söz sahibi güçlü bir Türkiye kimilerini rahatsız etse de onurlu ve dik duruşumuzdan taviz vermeden kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz.” şeklinde konuştu

Bak, Kütahya’nın Altıntaş ilçesindeki Zafertepeçalköy Zafer Anıtı’nda düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 101. yılında aziz milletin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik etti.

Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını rahmetle, minnetle andığını belirten Bakan Bak, Türk tarihinin eşsiz destanlarla dolu olduğunu vurguladı.

Bu destanlardan birinin de şüphesiz 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi olduğunu söyleyen Bak, şunları kaydetti: “30 Ağustos, Büyük Taarruz’un zaferle taçlandığı bir kahramanlık öyküsüdür. 30 Ağustos inancın, azmin mücadelenin öyküsüdür. İnanç, azim ve mücadele işte bunlar Türk milletinin en temel özellikleridir. Dolayısıyla bize Başkomutanlık Meydan Muharebesini kazandıran hem askeri ve siyasi daha hem de milletimizin bu eşsiz karakteridir. Dün bize bir istiklal ve istikbal kazandıran o ruh bugün hala diridir, canlıdır ve bizi ayakta dimdik tutan, gücün kaynağı burada saklıdır.”

Bakan Bak, 26 Ağustos 1071’de Sultan Alparslan’a Malazgirt’in kapılarını açtıran, 26 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Büyük Taarruz’un planını kurduran o güçlü iradenin sarsılmadığını ve yıkılmadığını dile getirdi.

Kütahya'da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

“Ağustos ayı Türklerin zaferler ayıdır”

Türkiye’nin dört bir köşesinden gelip ecdadın mukaddes hatırasına selam duran gençlere teşekkürlerini ileten Bak, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Görüyoruz ve biliyoruz ki Sultan Alparslan’ın Gazi Mustafa Kemal’in emaneti emin ellerde. Ahlat’tan Söğüt’e, Söğüt’ten Dumlupınar’a uzanan hikayemizi bu gençler devam ettirecek. Çalışarak, okuyarak, üreterek, inanarak, vazgeçmeden, yılmadan, sebat ederek, hayal kurarak o hayalin peşinde koşarak başaracaksınız gençler bunu. Siz, hayallerinize ve ideallerine doğru yol alırken ihtiyacınız olan her anda biz yanınızda olacağız. Sizi, hayallerinizi, fikirlerinizi, projelerinizi, bütün imkanlarınızla destekleyeceğiz. Ağustos ayı Türklerin zaferler ayıdır. Malazgirt’ten Mohaç’a, Sakarya’dan Dumlupınar’a biz bugün o ihtişamlı mazimizin üzerine bina edilmiş bir Türkiye’de yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ilhamını işte o büyük zaferlerden alıyoruz. Bilimde, teknolojide, savunma sanayinde, sanatta, eğitimde, kültürde ve sporda dünyaya mührümüzü vuracak büyük atılımlar gerçekleştiriyoruz. Söyleyecek sözlerimiz var, hayallerimiz var. İçeride ve dışarıda maruz kaldığımız türlü oyunlara ve tuzaklara rağmen çalışmaktan, üretmekten ve sancağı hep ileriye taşımaktan geri durmayacağız. Dünyada söz sahibi güçlü bir Türkiye kimilerini rahatsız etse de onurlu ve dik duruşumuzdan taviz vermeden kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz.”

Program kapsamında beraberindekilerle tören aracıyla etkinliğe katılanları selamlayan Bak, törenin ardından Dumlupınar Şehitliği’ne geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu törende Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edilerek törene başlandı.

Etkinlikte Jandarma Özel Asayiş Komutanlığınca “Üzüm Salkımı” gösterisi ve Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi Türk Yıldızları tarafından gösteri uçuşu yapıldı.

Kütahya'da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

 

Kütahya’da Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!