MHP, Kütahya seçim sonuçlarına itiraz etti

MHP İl Başkanlığı, CHP'nin adayı Eyüp Kahveci'nin kesin olmayan sonuçlara göre 602 oy farkla kazandığı seçimde, seçimin iptal edilmesi veya oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

MHP, Kütahya seçim sonuçlarına itiraz etti
service

MHP İl Başkanlığı, CHP’nin adayı Eyüp Kahveci’nin kesin olmayan sonuçlara göre 602 oy farkla kazandığı seçimde, seçimin iptal edilmesi veya oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu.

Kütahya’da, belediye başkanlığı seçiminin iptali veya sandıklardan çıkan tüm oyların yeniden sayılması için Merkez İlçe Seçim Kurulu’na başvuruldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre Kütahya kent merkezinde 137 bin 111 geçerli oyun kullanıldığı belirtildi. CHP adayı Eyüp Kahveci 40 bin 712 oy alırken, MHP adayı Alim Işık ise 40 bin 110 oy aldı.

MHP İl Başkanlığı, CHP adayı Eyüp Kahveci’nin kesin olmayan sonuçlara göre 602 oy farkla kazandığı seçim sonuçlarına itiraz etti.

MHP’li yetkililer, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na başvurarak Kütahya’daki belediye seçiminin iptali veya 549 sandıktaki tüm oyların yeniden sayımını talep etti.

“SEÇİMİ İPTAL ETTİRECEK İHLALLER VAR”

Kütahya Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Alim Işık, seçimlere hazırlık döneminde, oy kullanma sırasında ve ardından sayımlar sırasında mevzuata aykırı usulsüzlüklerin ve yanlış değerlendirilebilecek hatalı sonuçların bulunduğunu belirterek, Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itiraz dilekçesi verdiklerini söyledi.

Seçimin iptalini gerektirecek ihlaller olduğunu iddia eden Işık, “İtirazlarımıza konu birçok belgeli tam kanunsuzluk hali olarak mevzuata geçen halleri içeren, dolayısıyla seçimlerin öncelikli iptalini ve ardından da olmuyorsa tüm sandıkların tekrar sayılmasını gerektiren bulgularımız var.” dedi.

Işık, oy kullanılan 549 sandığın yaklaşık yüzde 65’inde delilli tespit edilen eksikliklerin bulunduğunu ileri sürdü.

Kütahya da seçimlerin iptali için MHP itirazda bulundu

“KİMSENİN KAFASINDA SORU İŞARETİ KALMAMALI”

Seçimlerin sonuçları itibariyle adil ve dürüstlük adına kimsenin kafasında bir soru işaretinin kalmaması gerektiğini savunan Işık, şunları kaydetti:

Geçersiz sayılan tüm oyların ve oyların tamamının kontrol edilerek tekrar sayılıp değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çok da önemli bir diğer husus, seçmen olamayacağı açıkça hüküm altına alınan, kısıtlı bulunan kişilerin oy kullandığı tespit edilmiştir. Seçmen olamayacağı açık hüküm altına alan bu kişilerin kamu hizmetlerinden yasaklı bulunan Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamındaki denetimli serbestlikten yararlanan hükümlü kişilere oy kullandırıldığı anlaşılmıştır.

Kütahya Merkez İlçe Seçim Kurulu, yapılan itirazı değerlendirerek karara bağlayacak.

Kütahya da seçimlerin iptali için MHP itirazda bulundu

MHP, Kütahya seçim sonuçlarına itiraz etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!