12 yaşındaki şeker hastası Behlül, Vali Ali Çelik’e teşekkür etti

Günde 7-8 defa bazen de 10 defa kan vermek zorunda idi. Alınan sensör sayesinde hayatı bir anda değişti. 12 yaşındaki Behlül Ayyıldız, Vali Ali Çelik’e teşekkür için fincan takımı hediye etti.

0
424

Kütahya’da yaşayan, 83 Tip 1 Diyabetli (Şeker Hastası) çocuğa, deri altına yerleştirilen çip takıldı. Bu sayede çocuklar her gün kan vermekten kurtuldu. 12 yaşındaki Behlül Ayyıldız, annesi Gönül Ayyıldız’ın yaptığı kahve fincanı takımını Kütahya Valisi Ali Çelik’e hediye etti.

Tip 1 diyabetli çocukların her gün onlarca kere parmaklarını delmek zorunda kalmaları yaşamlarını olumsuz etkiliyor. Bu soruna çözüm için Kütahya Valisi Ali Çelik devreye girdi. Bu gelişmenin ardından, Kütahya Valiliği, Tip-1 Diyabetli 83 çocuğun hayat konforunu ve kalitesini artıracak projeyi hayata geçirdi.

Kütahya Valiliği koordinesinde; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında sürekli kan şekeri ölçüm cihazı ve sensörleri hayırsever iş insanları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının destekleriyle temin edildi.

Tip-1 Diyabetli 83 çocuğun ailelerine çocukların anlık takiplerini yapmalarında parmak delme ihtiyacını ortadan kaldıran sensör verildi. 12 yaşındaki 7.sınıf öğrencisi Behlül Ayyıldız da bu 83 çocuktan biri. Annesi Gönül Ayyıldız tarafından yapılan, fincan takımını, Kütahya Valisi Ali Çelik’e hediye eden Behlül Ayyıldız, teşekkür ederek hayat konforunun bir anda değiştiğini söyledi.

Oğlu Behlül’ün 9 yaşında Tip 1 Diyabet hastası olduğunu öğrendiklerini söyleyen anne Gönül Ayyıldız, Kütahya Ajansına yaptığı açıklamada, Kütahya Valiliği koordinesinde dağıtılan bu sensör sayesinde hayatlarının olumlu anlamda değiştiğini söyledi. Anne Ayyıldız, “Henüz 9 yaşında iken oğlum Behlül’ün Tip 1 Diyabet hastası olduğunu öğrendik. Günde 7-8 defa bazen de 10 defa parmakları delinip kan alınıyordu. Çok acı çekiyor, psikolojisini de olumsuz yönde etkiliyordu. Sayın Valimiz bizim bu derdimizi duyup harekete geçti ve Türkiye’de 81 il arasında 3. olarak bize bu hizmeti getirdi. İnanın çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here