50 yaşın üstündeki her erkek muayene olmalı

prostat riski
service

Özel Kütahya Anadolu Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Alp Alptekin, her erkeğin doğuştan sahip olduğu prostatın 50 yaşın üzerinde mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Prostat kanseri hakkında bilgi veren Alptekin’e göre, prostat belli bir yaşın ardından büyümeye başlar.

Alptekin, özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yılda bir kez düzenli kontrollerini yaptırmaları gerektiğini belirtiyor.

İyi huylu veya kötü huylu prostat büyümesi gibi durumların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Alptekin, iyi huylu büyümenin yaklaşık olarak vakaların yüzde 85’inde görüldüğünü, kötü huylu büyümenin ise yüzde 15 oranında gerçekleştiğini açıklıyor. Bu nedenle, kötü huylu büyümenin erken dönemde tespiti için 50 yaşın üzerindeki her erkeğe yılda bir kez prostat kontrolü yapılmasının önemine vurgu yapıyor.

Dr. Alptekin, aile geçmişinin prostat kanseri açısından önemini vurgularken, özellikle ailede babada, amcada veya her iki yakın akrabada prostat kanseri öyküsü bulunuyorsa, 40-45 yaş aralığında prostat kontrolünün yapılması gerektiğini belirtti.

Prostat büyümesine yönelik cerrahi müdahalenin kapalı yöntemlerle gerçekleştirildiğini ifade eden Alptekin, özellikle plazma makine teknolojisinin tercih edildiğini dile getirdi.

Bu kapalı ameliyat yönteminin lazer tedavisi ile aynı etkiyi sağladığını aktaran Alptekin, “Plazma kinetik veya lazer tedavisi adı altında anılır. Ancak bu yöntemde idrar yolundan girilerek gerçekleştirilir. Karın bölgesine ekstra bir kesik atılmasına ihtiyaç yoktur. Hasta genellikle ameliyat sonrası hastanede yaklaşık iki gün kadar kalır. Ameliyat öncesinde gerekli testler yapılır. Özellikle kan inceltici ilaçlar veya diğer ilaç kullanımı varsa önceden bildirilmesi gerekir, böylece ameliyat ve sonrasında komplikasyonlar önlenir.” şeklinde konuştu.

Dr. Alptekin, her durumda prostat tedavisinin mutlaka ameliyat gerektirmediğini, büyüklüğüne ve iyi/kötü huyluluğuna bağlı olarak ilaç tedavisi seçeneğinin de değerlendirilebildiğini açıkladı.

Hasta gereksinimlerine ve sağlık durumuna göre, hastalarına cerrahi veya ilaçla tedavi seçenekleri sunabildiklerini belirten Alptekin, “Hastalarımıza uygun ve etkili tedaviyi sunarak, sağlıklı bir tedavi süreci sağlıyoruz.” dedi.

prostat riski

50 yaşın üstündeki her erkek muayene olmalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!