Bu tedavi ilk defa Kütahya’da uygulanıyor

featured
service

Endodonti Ana Bilim Dalı’nda uluslararası alanda nadir uygulanan bu tekniğin Türkiye’deki ilk uygulaması KSBU Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Endodonti Kliniği’nde Dr. Öğr. Üyesi Burçak Gürsoy Emek önderliğinde, Dr. Öğr. Üyesi Safa Kurnaz, Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Kiraz ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Kaya Mumcu eşliğinde gerçekleştirildi.

Diş çevresinde enfeksiyon şikayetiyle Endodonti kliniğine başvuran hastanın ağız içi ve radyografik muayeneleri sonucunda kök ucunda enfeksiyon tespit edildi ve dişin kök kanallarının kök ucuna doğru çekildiği tespit edildi. Hastanın rutin prosedürlerle tedavi edilemeyen dişinden merkezimizde bulunan tomografi cihazı ve ağız içi tarayıcı cihazları kullanılarak veriler oluşturuldu. Bu veriler Güray Lambacı tarafından bilgisayar ortamında birleştirildi ve laboratuvar ortamında üç boyutlu yazıcıdan bu kılavuz çıkartılarak “Endodontik Yönlendirme Kılavuzu” geliştirildi. Bu kılavuz hastaya işlem esnasında uygulandı ve bu şekilde dişe zarar vermeden kök kanallarına ulaşıldı ve başarılı bir tedavi gerçekleştirildi.

Bu tedaviye öncülük eden Dr. Öğr. Üyesi Burçak Gürsoy Emek tedavi hakkında şunları aktardı: “Kanal tedavisi gerektiren bazı dişlerde kanal yolu kök ucuna doğru çekildiği zaman, kanal yolunun bulunup tedavi edilmesi oldukça zorlaşmaktadır. Bu gibi durumlar, işlem sırasında kökün delinmesi veya dişin uzun dönemde kırılmasına sebebiyet verecek şekilde dişten fazla madde kaybıyla sonuçlanabilir. Böyle zorlu dişlerin tedavisi için özel bir bilgisayar programı destekli “Endodontik Yönlendirme Kılavuzu” oluşturularak dişe zarar vermeden kanal yoluna erişim sağlanabilir. Biz de bu tedavi yöntemini hastamızda uygulayarak başarılı bir tedavi gerçekleştirdik.”

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Safa KURNAZ ise dünyada az sayıda uygulaması olan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu tedavi yönteminin KSBU Endodonti kliniğimizde başarılı bir şekilde uygulanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek ekip arkadaşlarına teşekkür etti. Dr. Öğr. Üyesi Gülsen KİRAZ ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu KAYA MUMCU ise endodonti alanındaki birçok ileri tedavinin KSBU Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı’nda gerçekleştirildiğini belirterek hastanemizin modern olanaklara sahip olduğunu belirtti.

Bu tedavi ilk defa Kütahya’da uygulanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!