Fizik tedavi ve rehabilitasyonda KSBÜ eli

featured
service

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Fizik Tedavi ve Ergoterapi Teknikerliği Programı ile İş ve Uğraşı Terapisi Programı öğrencileri, Kütahya’daki hastanelerde hizmet veriyor.

Bu bölümlerdeki 167 öğrenci, yedi öğretim elemanıyla birlikte KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde; hastaların tedavilerinde doğrudan katkı sağlıyor. Öğrenciler ayrıca mesleki bilgi, donanım ve becerilerini geliştiriyor.

Konuyla ilgili şu görüşler belirtildi:

PROF. DR. VURAL KAVUNCU (KSBÜ REKTÖRÜ)

“Bilindiği üzere ilimiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında Türkiye’de marka haline gelmiş bir il. 3 branş hastanesinde şu anda 550 rehabilitasyon yatak kapasitesi ile çoğu büyük şehri bile geride bırakmış durumdayız. Bir de bunlara Yoncalı’da inşası devam etmekte olan Şehir Rehabilitasyon Hastanesi eklenecek. Bu hastanelere il dışından da yoğun bir talep var, yatan hastaların büyük çoğunluğu diğer illerden geliyor. Ne var ki pandemi döneminde bu hizmetler aksadı, bu nedenle hastalar için büyük bir bekleme sırası oluştu.

Üniversite olarak biz de ilimizin bu potansiyelini göz önüne alarak Ergoterapi, İş ve Uğraşı Terapisi, Dil ve Konuşma Bozuklukları Terapisi gibi bu alan ile ilgili programlar açtık, mevcut fizyoterapi bölüm ve programlarımızı geliştirdik. İl Sağlık Müdürlüğü ile protokoller yaparak hastanelerde çalışmalarını sağladık. Şu anda aktif tedavi katkısı veren çok sayıda öğrencimiz var, başlarında da hocalarımız var. Bu sayede bekleyen hasta sıralarını da hızla azaltacağız, az kullanılan ya da kullanılmayan bazı tedavi birimlerini de işler duruma getireceğiz.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK (FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜM BAŞKANI)

“Şu anda Fakültedeki öğrencilerimiz Kütahya’da 3 farklı hastanede uygulamalı eğitim alıyorlar. Öğrencilerimiz her gün Tavşanlı’ya üniversitemizin sağladığı ulaşım imkanı ile gidiyorlar. Buralarda ileri teknoloji bazı cihazları kullanıyor, bilimsel yöntemlerle tedavi uyguluyorlar. Eğitim kalitemize de büyük katkı veriyor.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇOĞLU (TAVŞANLI SHMYO MÜDÜRÜ)

“Tavşanlı’daki okulumuzda Fizik Tedavi ve Ergoterapi Teknikerliği ile İş ve Uğraşı Terapisi programlarında eğitim gören öğrencilerimiz Tavşanlı’daki hastane ile belki ülkemizde en iyi uygulama imkanına kavuştular. 2. sınıf öğrencilerimizin teorik derslerini de hastane içinde oluşturduğumuz sınıfta yapıyoruz. Tavşanlı hastanesinde biriken hasta randevularını da böylece hızla azaltmayı amaçlıyoruz.”

Tavşanlı Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sebahattin Altıntaş ile KSBÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Klinik Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Aysun Özlü ise uygulama eğitimleri için gelen öğrencilerle birlikte sağlık hizmet kapasitelerinin önemli ölçüde arttığını belirterek, memnuniyetlerini ifade ettiler.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonda KSBÜ eli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!