Gıda hilekârlarının yaptığı pes dedirtti! Vatandaşa çikolata diye yedirdikleri maddeye bakın

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hileli ürünleri açıklamasının ardından bazı ürünlerde sildenafil sitrat maddesine rastlandı.

0
890

Erkeklerde cinsel gücü artırıcı ilaçların içinde bulunan bu madde enerji içecekleri ve çikolata gibi ürünlere katılarak, “cinsel güç artırıcı” gıda adı altında insan sağlığı tehlikeye atılıyor.

Peki sildenafil nedir? Sağlığa zararları nelerdir?

Sildenafil, normalde iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi erkek cinsel problemlerinin tedavisinde kullanılan bir madde.

Pfizer ilaç firması tarafından piyasaya sürülen bu ilacın etken maddesi sildenafil sitrattır. Bu ilaç ise cinsel organ sertleşmesi bozukluğuna karşı kullanılan bir ilacın marka ismidir.

Ancak bu madde enerji içecekleri ve çikolata gibi ürünlere katılarak, “cinsel güç artırıcı” gıda adı altında insan sağlığı tehlikeye atılıyor.

Sildenafil, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Grup 1 hastalarında pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) tedavisi için onaylanmış fosfodiesteraz-5 (PDE5) inhibitörü adı verilen oral bir ilaçtır.

PDE5, akciğerlerde ve vücudun diğer bölgelerinde üretilen ve siklik guanozin monofosfat (GMP) adı verilen başka bir maddeyi parçalayan bir maddedir. Siklik GMP, kan damarlarının (arterlerin) gevşemesine ve genişlemesine neden olur. Sildenafil, PDE5’in aktivitesini azaltır, böylece akciğerlerdeki kan damarları için daha fazla siklik GMP mevcuttur. Bu da damarların gevşemesine veya genişlemesine yol açar.

Akciğerlerdeki kan damarlarının gevşemesi ve genişlemesi, kalbe giden pulmoner kan basıncını azaltır ve kalbin yükünü hafifletir. Bu da genellikle hastanın günlük hayatta daha aktif olması ile sonuçlanır.

-Baş ağrısı

-Yüzde kızarıklık

-Baş dönmesi

-Midede yanma

-Burun kanaması, burunda dolgunluk hissi

-Uykusuzluk

-Ateş

-Uzun süren ereksiyon hali

-Solunum yolları enfeksiyonlarında artış

-Bulantı, kusma

-Kas ağrısı, halsizlik

-Karaciğer enzimlerinde yükselme

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here