Kütahya Sağlık Müdürlüğü vatandaşları uyardı! Karın ağrısı, ishal ve kusma ile başlıyor!

featured
service

Kütahya Sağlık Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafik yapı ve mevsime yönelik özellikler nedeniyle enfeksiyon hastalıklarının çeşitli dağılımlar gösterdiğine işaret edildi.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Yaz mevsiminin başlaması ile artan hava sıcaklıkları su ve besinlerle bulaşan hastalıkların artmasına yol açabilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde toplumda nadir olarak görülen hastalıklar bir anda salgın boyutlarına ulaşabilmektedir.

Su ve besinlerle bulaşan hastalıklar belirli iklim koşullarını ve özellikle kötü hijyenik koşulları severler. Kişilerin temizlenme alışkanlıklarının az olduğu toplumlarda sık görülürler. Etken; genellikle ağız yoluyla alınır, sindirim yoluna yerleşir ve enfeksiyona yol açar. En sık görülen belirtiler ise karın ağrısı, ishal ve kusmadır.

Kişisel hijyen için kullanılan suyun yetersiz ve kirli olması nedeniyle tifo, dizanteri gibi enfeksiyon kaynaklı ishaller ve hepatit A ve E gibi hastalıklar, kişiden kişiye doğrudan temas ve su eksikliği nedeniyle cilt ve göz enfeksiyonları ile uyuz gibi hastalıklar, özellikle durgun sulardan klima hastalığı olarak da bilinen lejyonella ve solunum yolu hastalıkları, suda üreyen sinek, böcek gibi vektörlerle yayılan hastalıklar sıtma, kırım kongo kanamalı ateşi gibi hastalıklar bulaşabilmektedir.

Halk sağlığının korunmasında kişisel temizlik, temiz su ve temiz gıdaların tüketimi büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve yeterli su temin edilmeli, günlük hayatımızda ellerimiz yeterli sıklıkta bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

Enfeksiyon zincirinin kırılmasında en etkili yaklaşım bulaşma yollarının kesilmesi ve olumsuz çevresel etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Yaz mevsiminde; klorlu ya da ambalajlı güvenli sular tüketilmeli, sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır. Klorlanmayan sokak çeşmelerinden su tüketilmemelidir.

Portakal, muz, elma vb. meyveler ve sebzeler temiz suda yıkayıp, soyduktan sonra tüketilmelidir. Açıkta beklemiş yemekler tüketilmemeli; taze, iyi pişirilmiş, sıcak yemekler tercih edilmelidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kütahya Sağlık Müdürlüğü vatandaşları uyardı! Karın ağrısı, ishal ve kusma ile başlıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!