Kütahya’da, ağız kanserinin erken teşhisine yönelik GSM uygulaması geliştirildi

featured
service

“Erken tanı hayat kurtarır” sloganıyla yolan çıkan Dr. Öğr. Üyesi Nabi Basiry, KSBÜ Basın ve Halkla İlişkiler temsilcisine açıklamalarda bulundu.

KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğinde görev yapan Dr. Basiry, daha önce yaptıkları araştırma sonucu Kütahya’da ağız kanseri farkındalık oranının düşük olduğunu ifade etti. Basiry, 3 senede yaklaşık 40’a yakın prekanseröz ve kanser vakasıyla karşılaştığını belirterek, bunun Kütahya nüfusuna göre fazla olduğu dile getirdi.

“AĞIZ KANSERİNİ ERKEN TEŞHİS ETMEK İÇİN AKROD UYGULAMASINI GELİŞTİRDİK”

Nüfusun tamamını kontrol etmenin imkânsız olduğunu belirten Dr. Basiry, “Bu yüzden tüm vatandaşlara ulaşabilmek için AKROD uygulamasını geliştirdik. Özet olarak, AKROD uygulaması ağız kanserinin erken teşhisi için önemli olan 3 ana faktörü içermektedir; birincisi farkındalık oluşturmak, ikinci ise kolay ve masrafsız olan kişisel ağız muayenenin nasıl yapılacağını öğretmek, üçüncü ve en önemlisi ise yüksek risk taşıyan vatandaşlarımızı doğrudan çene cerrahisi uzmanına yönlendirmektir.” dedi.

UYGULAMA SONRAKİ AŞAMALARDA TÜM ÜLKE İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR

Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Nabi Basiry son olarak AKROD uygulamasının ilk etapta Kütahya’da kullanılabileceğini sonraki aşamalarda ise tüm Türkiye için geçerli olacağını söyledi. Basiry, Play Store ve Apple Store’den indirilebilecek AKROD uygulamasının geliştirilmesi konusunda destek olan Dr. Öğr. Üyesi Hami Hakiki, Bilgi İşlem Daire Başkanı Servet Sağlam, Teknisyen Halil İbrahim Özdemir ile Arş.Gör. Tuğba Türel Yücel ve Arş.Gör. Aykut Şaylığ’a teşekkür etti.

Kütahya’da, ağız kanserinin erken teşhisine yönelik GSM uygulaması geliştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!