Kütahya’da, ağız kanserinin erken teşhisine yönelik GSM uygulaması geliştirildi

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Diş Hekimliği Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Nabi Basiry tarafından ağız kanserinde erken teşhise yönelik AKROD adıyla bir cep telefonu uygulaması geliştirildi. İlk etapta pilot bölge Kütahya’da kullanılabilecek olan AKROD uygulaması, Play Store ve Apple Store’den indirilebilecek.

0
800

“Erken tanı hayat kurtarır” sloganıyla yolan çıkan Dr. Öğr. Üyesi Nabi Basiry, KSBÜ Basın ve Halkla İlişkiler temsilcisine açıklamalarda bulundu.

KSBÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğinde görev yapan Dr. Basiry, daha önce yaptıkları araştırma sonucu Kütahya’da ağız kanseri farkındalık oranının düşük olduğunu ifade etti. Basiry, 3 senede yaklaşık 40’a yakın prekanseröz ve kanser vakasıyla karşılaştığını belirterek, bunun Kütahya nüfusuna göre fazla olduğu dile getirdi.

“AĞIZ KANSERİNİ ERKEN TEŞHİS ETMEK İÇİN AKROD UYGULAMASINI GELİŞTİRDİK”

Nüfusun tamamını kontrol etmenin imkânsız olduğunu belirten Dr. Basiry, “Bu yüzden tüm vatandaşlara ulaşabilmek için AKROD uygulamasını geliştirdik. Özet olarak, AKROD uygulaması ağız kanserinin erken teşhisi için önemli olan 3 ana faktörü içermektedir; birincisi farkındalık oluşturmak, ikinci ise kolay ve masrafsız olan kişisel ağız muayenenin nasıl yapılacağını öğretmek, üçüncü ve en önemlisi ise yüksek risk taşıyan vatandaşlarımızı doğrudan çene cerrahisi uzmanına yönlendirmektir.” dedi.

UYGULAMA SONRAKİ AŞAMALARDA TÜM ÜLKE İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR

Dr. Öğr. Üyesi Mohammad Nabi Basiry son olarak AKROD uygulamasının ilk etapta Kütahya’da kullanılabileceğini sonraki aşamalarda ise tüm Türkiye için geçerli olacağını söyledi. Basiry, Play Store ve Apple Store’den indirilebilecek AKROD uygulamasının geliştirilmesi konusunda destek olan Dr. Öğr. Üyesi Hami Hakiki, Bilgi İşlem Daire Başkanı Servet Sağlam, Teknisyen Halil İbrahim Özdemir ile Arş.Gör. Tuğba Türel Yücel ve Arş.Gör. Aykut Şaylığ’a teşekkür etti.

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here