Kütahya’da bir kedide koronavirüs tespit edildi

featured
service

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, FİP olarak bilinen hastalığa neden olan koronavirüse yakalandığı belirlenen kedi tedavi altına alındı.

Yeni Mahalle’de yaşayan Emre Çelik, sokaktan sahiplendiği ve ismine Cesur adını verdiği kedinin bir süre sonra sürekli öksürmesi ve hapşırması üzerine önce ilçedeki bir veteriner hekime götürdü.

Hekimin verdiği ilaçları kullanan Çelik, kedinin iyileşmemesi ve durumunun her geçen gün kötüye gitmesi üzerine Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesine götürdü.

Burada yapılan test ve tetkiklerde kedinin FİP olarak bilinen hastalığa neden olan koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Veteriner hekim Mustafa Sevilmiş, klinikte tedavisi süren kedinin FİP olarak bilinen ve koronavirüslerin neden olduğunu söyledi.

Koronavirüsün sokak hayvanlarında da görülebildiğini belirten Sevilmiş, şöyle devam etti:

“Kedilerde de görülebilen koronavirüs salgını, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce de vardı. Bu virüs kedinin akciğerinde kalp zarında su toplaması yapmış. Burada yaptığımız ilk müdahalenin ardından kediyi ileri tetkik için Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesine gönderdik. Burada yapılan test ve tetkiklerde kedinin koronavirüse yakalandığı belirlendi.”

Kediyi sahiplenen Çelik de kedinin tedavisi için yurt dışından getirilen ve maliyeti yüksek olan ilaçtan 20 doz kullanılması gerektiğini ifade etti.

İlacın 3 dozunu kendi imkanlarıyla ve hayvan severlerin desteğiyle temin ettiğini belirten Çelik, “Bu kedinin sağlığına kavuşması için elimden geleni yapacağım. Sosyal medyadan kampanya başlattık. Kedinin tamamen iyileşmesi için 15 bin lira civarında para gerekiyor.” diye konuştu.

Kütahya’da bir kedide koronavirüs tespit edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!