Kütahya’da, kalp ritim bozuklukları tedavisi yapılıyor

featured
service

Kalp ritm bozukluğu ve hangi hastalara ablasyon işlemi yapılabileceği konusunda yapılan ön hazırlıkların öneminden ve arkasında deneyimli bir anjiyo ekibin olduğunu belirten Doç. Dr. Taner Şen,  şu bilgileri verdi.

Dr. Şen; “Çarpıntı şikayeti, kardiyoloji poliklinik başvurularının önemli bir kısmını oluşturuyor.  Her çarpıntı ritm bozukluğu anlamına gelmez. Çarpıntı ile başvuruları büyük çoğunluğu ritm bozukluğu ile  ilgili değildir. Bir kısmı ise ritm bozukluğundan kaynaklı olabilir. Bu ritm bozukluklarından en sık gördüğümüz ise ileti sisteminde ikili yol veya ilave yolların olduğu durumlardır. İkili yol ve ilave yollar kısa devre tarzı hızlı uyarı halkaları oluşturarak, hızlı (160-200 atım /dk arasında), düzenli taşikardiler oluşturabilir. Eğer yeterince uzun sürerse hasta bir sağlık kuruluşuna başvurarak elektrokardiyografi (EKG) çektirerek ritm bozukluğunu yakalayabiliyor. Kardiyoloji polikliniğine bu EKG ile başvurduğu zaman sorumlu olan ritm bozukluğu tanısı koyup, muhtemel ritm bozukluğu tipini tespit edip uygun hastalarda bu ritm bozukluğunu ortadan kaldırabilecek elektrofizyolojik çalışma (EPS) ve ablasyon (yakma) işlemini planlıyoruz. EPS işlemini anjiyografi gibi kasıktan girerek ancak anjiyografiden farklı olarak toplardamarda girerek yapıyoruz. Kalbe çeşitli kataterler göndererek kalp içersinde belirli noktalardan uyarılar ile hastanın yaşadığı ritm bozukluğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Ortaya çıkardıktan sonra çeşitli uyarı manevraları ile ritm bozukluğunun tipini tespit etmeye çalışıyoruz. Tespit ettikten sonra eğer uygun ise radyofrekans ile ritm bozukluğuna yol açan yolları veya noktaları ablasyon yaparak (yakarak) ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Ablasyon yapılan hastaların 24 saat takibinden sonra kısa sürede taburcu edildiklerini ifade eden Doç. Dr. Mehmet Ali Astarscıoğlu yapılan işlemleri anlattı.

Dr. Astarcıoğlu; “Bugün de çarpıntı şikayeti olan 8 hastamızın EPS işlemini yaptık. 7 hastamızda EKG ile ritm bozukluğu yakalanmıştı. 1 hastamızda ise çarpıntı şikayeti vardı ancak ritm bozukluğu EKG de yakalanmıştı. EKG’de ritm bozukluğu saptanan 7 hastamızın EPS’sinde ait bozukluğu ortaya çıkararak ablasyon işlemini gerçekleştirdik. EKG’de ritm bozukluğu yakalanmayan hastamızda ise EPS’de herhangi bir ritm bozukluğu izlenmedi. ikili yol veya ilave yolların neden olduğu ritm bozukluklarında başarılı ablasyon işleminden sonra hastaların %95-96’sında ritm bozukluğu ortadan kalkarak tekrarlamıyor. %4-5 hasta ise ise yakılan yol tekrar canlanarak veya başka yollar vasıtası ile ritm bozukluğu tekrarlayabiliyor ve tekrar ablasyon işlemi ihtiyacı doğabiliyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kütahya’da, kalp ritim bozuklukları tedavisi yapılıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin