Kütahya’da Kovid-19 aşı uygulaması başladı

Kütahya'da 153 aşı odası oluşturulduğu bildirldi.

0
730

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca analizleri tamamlandıktan sonra “Acil Kullanım Onayı” verilen CoronaVac aşısı, Kütahya‘da sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.

Kütahya’da ilk aşı Akkent Mahallesi’ndeki Aile Sağlık Merkezi çalışanlarına uygulandı.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, ilk olarak sağlık çalışanlarına yönelik başlatılan aşının 5 gün içerisinde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.

 İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki aşı deposunda bu aşıları korunur vaziyette ve uygun şartlarda şu an muhafaza edildiğini belirten Erşan, şöyle devam etti:

“Bugün itibariyle de ilçelere ve ilgili hastanelere, tesislere bu aşıları, aşı araçlarıyla birlikte nakletmiş olduk. İlimizde toplam 153 adet aşı odası oluşturmuş olduk. Hepsi de bakanlığın belirlemiş olduğu standartları karşılayan odalar bunlar. Tabi şöyle bir kuralımız var; bütün vatandaşlarımıza da sıra onlara geldiği zaman aynı şekilde bu kurala dikkat etmek durumundayız. Randevu sistemi ile bu hizmet verilecek. Direkt başvuru ile değil, randevu alarak, 182 MHRS üzerinden randevu alarak bu hizmet gerçekleşmiş olacak.”

AŞILAMA ÖNCELİKLİ GRUPLARLA DEVAM EDECEK

Aşı uygulamasına sağlık çalışanları ile başladıklarını da aktaran Erşan, şunları söyledi:

“İlk başta sağlık çalışanları ile başladık. Biliyorsunuz daha direkt riske en fazla maruz kalan ve ön cephede savaşan kıymetli kardeşlerimizi aşılayarak başlamış olacağız. Bilahare öncelikli grupların aşılaması yapılacak, bunları da biz yine kamuoyuna deklare etmiş olacağız. Öncelikli gruplardan kastımız ne? Huzur evlerimiz var, engelli bakım merkezlerimiz var, orada çalışan insanlar var, onlar da bir risk grubu olduğu için onlar da bu manada bir sonraki gruplarda aşılanacaklar. 65 yaş üstü vatandaşlar, 65 yaş altı olup da kronik rahatsızlığı olan vakalar, özellikle hizmet grupları, güvenlik güçleri, bunlar da yine bir sonraki aşamada aşılamaya tabi tutulacak. Randevu sistemiyle çalışacağız, sabah 08.00 ile akşam 00.00’a kadar bu hizmet verilmiş olacak. Randevuyu alabilmek için e-nabız üzerinden randevu alabildiğimiz gibi SMS ile de bu randevu alınabiliyor. 2023’e SMS gönderiyoruz, orada öncelikli grupta olup olmadığımızı öğrendikten sonra öncelikli grupta yer alıyor isek MHRS üzerinden randevu alarak belirtilen saatte gidip, bu tespit edilen aşı odalarında bu hizmeti vatandaşlarımız da almış olacaklar.”

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here