Unutkanlığın çaresi uyku düzeninde saklı

Yeni araştırmaya göre, beynin Alzheimer hastalığıyla yakından bağlantılı bir proteini temizleme yeteneği sirkadiyen döngümüze bağlı.

0
124

Araştırma, Amiloid-Beta 42 (AB42) proteininin beyinde kümeler oluşturmasını önlemede sağlıklı uyku alışkanlıklarının önemini vurguluyor ve potansiyel Alzheimer terapilerine giden yolu açıyor. Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde biyolojik bilimler doçenti ve sirkadiyen ritimler uzmanı Jennifer Hurley, “Bağışıklık hücrelerinin sirkadiyen düzenlemesi, sirkadiyen saat ile Alzheimer hastalığı arasındaki karmaşık ilişkide rol oynuyor” dedi.

“Bu bize, Alzheimer hastalığındaki bazı semptomları hafifletmek için sağlıklı bir uyku düzeninin önemli olabileceğini ve bu yararlı etkinin makrofajlar/mikroglia adı verilen bir bağışıklık hücre tipi tarafından sağlanabileceğini söylüyor.”

Araştırma, nörodejeneratif hastalığa odaklanan Rensselaer Biyoteknoloji ve Disiplinlerarası Çalışmalar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dr. Hurley, bir glikan uzmanı ve sentetik heparinin mucidi olan Rensselaer profesörleri Robert Linhardt ve devam eden araştırmaları Alzheimer’da rol oynayan proteinlerin üretimi ve yayılmasında çeşitli mekanizmaları detaylandıran Chunyu Wang ile çalıştı.

Sirkadiyen sistem, enzim ve hormon seviyelerinde günlük salınımlara(osilasyon) neden olarak gündüz/gece döngüsünü öngören ve nihayetinde vücut sıcaklığı ve bağışıklık tepkisi gibi fizyolojik parametreleri etkileyen bir iç saat olarak çalışır. Sirkadiyen sistemin bozulması diyabet, kanser ve Alzheimer gibi hastalıklarla giderek daha fazla ilişkilendiriliyor.

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here