Unutkanlığın çaresi uyku düzeninde saklı

featured
service

Araştırma, Amiloid-Beta 42 (AB42) proteininin beyinde kümeler oluşturmasını önlemede sağlıklı uyku alışkanlıklarının önemini vurguluyor ve potansiyel Alzheimer terapilerine giden yolu açıyor. Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde biyolojik bilimler doçenti ve sirkadiyen ritimler uzmanı Jennifer Hurley, “Bağışıklık hücrelerinin sirkadiyen düzenlemesi, sirkadiyen saat ile Alzheimer hastalığı arasındaki karmaşık ilişkide rol oynuyor” dedi.

“Bu bize, Alzheimer hastalığındaki bazı semptomları hafifletmek için sağlıklı bir uyku düzeninin önemli olabileceğini ve bu yararlı etkinin makrofajlar/mikroglia adı verilen bir bağışıklık hücre tipi tarafından sağlanabileceğini söylüyor.”

Araştırma, nörodejeneratif hastalığa odaklanan Rensselaer Biyoteknoloji ve Disiplinlerarası Çalışmalar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dr. Hurley, bir glikan uzmanı ve sentetik heparinin mucidi olan Rensselaer profesörleri Robert Linhardt ve devam eden araştırmaları Alzheimer’da rol oynayan proteinlerin üretimi ve yayılmasında çeşitli mekanizmaları detaylandıran Chunyu Wang ile çalıştı.

Sirkadiyen sistem, enzim ve hormon seviyelerinde günlük salınımlara(osilasyon) neden olarak gündüz/gece döngüsünü öngören ve nihayetinde vücut sıcaklığı ve bağışıklık tepkisi gibi fizyolojik parametreleri etkileyen bir iç saat olarak çalışır. Sirkadiyen sistemin bozulması diyabet, kanser ve Alzheimer gibi hastalıklarla giderek daha fazla ilişkilendiriliyor.

Unutkanlığın çaresi uyku düzeninde saklı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!