Başkan Alim Işık, Çinigaz’dan aldığı huzur hakkını “gariban Anadolu çocuklarına” dağıtmış!

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, partisinin Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın gündeme getirdiği doğalgaz şirketinden alınan huzur hakkı parasının bağışlanması çağrısıyla ilgili açıklama yaptı.

0
1487

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, doğalgaz dağıtım şirketi Çinigaz’dan her ay aldığı huzur hakkı parasını “gariban Anadolu çocukları”na dağıttığını iddia etti.

Başkan Işık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle katıldığı toplantıda yaptığı açıklamada, Kütahya’nın doğalgaz dağıtım şirketinden her ay aldığı 17 Mayıs 2019 tarihli genel kurul kararında, o günkü rakamlara göre brüt olarak aldığı 31 bin 250 lira ücretle ilgili eleştirilere cevap verdi.

Aldığı parayı kendi şahsi harcamalarında kullanmadığını öne süren Alim Işık, açıklamasında şunları söyledi:

“Bazıları diyor ya, Çinigaz yönetim kurulu üyesi ne yapıyor? İşte bunları yapıyor. Yönetim kurulunun maaşını biz belirlemiyoruz. Her şirketin yönetim kurulu, onun sahibinin de içinde bulunduğu insanların maaşını belirliyor. Ben buranın üyesi olmadan belediye başkanı seçildikten sonra Çinigaz’ın o günkü yönetimi, o maaş sistemini brüt 30 bin lira olarak belirlemiştir. Ben net olarak üç ayda 60 bin 225 lira para aldım. İsteyen arkadaşıma son yatan parayı da gösterebilirim. Yani aylık 20 bin lira. Buradan duyurulur. Bu 20 bin liranın bugüne kadar bir kuruşunu dahi şahsi harcamamda kullanmamak kaydıyla, Kütahya Belediye Başkanlığı odasına gelen, gariban Anadolu çocuklarına dağıttım, dağıtmaya devam ediyorum.”

Çinigaz’ın kurulduğu günden beri Kütahya’da belediye başkanlığı yapan tüm belediye başkanlarının doğal yönetim kurulu üyeliği yaptığı bir şirket olunduğunu hatırlatan Işık şöyle devam etti:

“Benden önceki belediye başkanları da aynı huzur haklarını alıyordu. Bu huzur hakkı belediyeye değil mevzuat gereği yönetim kurulu üyesi şahsa verilen haklardır. Kullanımını, harcamasını tabi ki herkes kendi vicdanı ölçüsünde yapar. Ben Prof. Dr. Alim Işık olarak, ilk günden bugüne kadar Çinigaz’dan almış olduğum huzur hakkımın, bir kuruşunu dahi kendime harcamadım. Bu huzur hakkı da net ayda 20 bin liradır. Devletin aldığı 10 bin lira vergiyi Çinigaz Alim Işık’ın cebine vermemektedir. Ben almasam bu para şirketin kasasında kalacaktır. Dolayısıyla almama gibi bir lüksümüz olamaz. Bunu bu kadar söyleyeyim yeterli. Bu konuyu gündeme taşıyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu açıklama imkânını da bize böylece sağlamış oldular. Bunu da herkes bilsin.”

GARİBAN ANADOLU ÇOCUKLARINA DAĞITILAN PARANIN BELGESİ VAR MI?

Başkan Alim Işık’ın, aldığı parayı Kütahya Belediyesine gelen gariban çocuklara dağıttığına dair bir belgenin olup olmadığı merak konusu oldu. MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, huzur hakkı parasının muhtarlar aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmasını önermişti.

"Uzm.Dr Özüm Özkan Anne ve Babaları Uyarıyor"
Çocuklarımızın 10 Yaşına kadar mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekiyor.
İlk Muayenelerimiz Ücretsizdir
Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 543 898 38 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here