Yunanlar Tavşanlı leblebisine hayran kaldı

Yunanistan’da Başbakan Miçotakis’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi kadar, kendisine ikram edilen leblebi helvası da konuşuldu. Sosyal medyada Yunan heyetinin çok beğendiği helvanın tarifi aranıp paylaşıldı.

0
378

Türkiye ziyareti sırasında Başbakan Miçotakis’e ikram edilen leblebi helvası Yunanistan’ın gündeminde olunca, tüm medyada Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’tan daha önce sürekli dile getirdiği Tavşanlı leblebisi hakkında bilgi istedi.

Ahmet Erbaş, “Tavşanlı’da leblebicilik 3 asırdır yapılıyor. Tavşanlı’da 1800’lı yılların sonlarında Arnavut bir ustadan öğrenmeye başlanılmış ve o zamandan beri leblebicilik yapılıyor. 43.5 çeşit leblebi çeşitlerimiz var. Çikolatalı leblebiden tutun da, şekerli hatta acılı çeşitlerimiz bulunuyor” dedi.

Türkiye’nin tek Leblebiciler Odası’nın da Tavşanlı’da bulunduğunun altını çizen Ahmet Erbaş, “Leblebiciler Odası 1962 yılında kurulmuş, halen şu anda 100’ün üzerinde Tavşanlı’da imalatçı bulunmaktadır.” dedi.

Ahmet Erbaş, Tavşanlı’da 6 bin tona yakın sarı leblebi, 16 bin tonda diğer leblebi çeşitlerinin üretildiğini söyledi.

Tavşanlı leblebisinin ününün sınırları aştığını ve dünyaya ihracat yapıldığını vurgulayan Erbaş, “Türkiye’nin her tarafına leblebi gönderiliyor. Bosna’ya, Almanya’ya, Ürdün’e, Suriye’ye, Hollanda’ya. Şu anda da Amerika’da binin üzerinde marketi bulunan bir firmayla bağlantı yapıldı. Aynı zamanda Japonya ile aylık 5 konteyner bağlantısı da yapıldı.” diyerek leblebinin başkentinin Kütahya olduğunu tekrar belirtti.

Leblebi helvası, bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adlı kitabında yer almıştı. Tarif, 12 Eylül 2021’de Hürriyet’te yayımlanmıştı.

 

 

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here