Köylüler “madene hayır” demek için 1300 imza topladı

Kütahya Merkez Doğluşah Köyü Çam Beyi mevkiindeki mera alanına yapılmak istenen maden ocağına köylüler karşı çıkıyor.

0
2328

Maden ocağı yapılmaması için imza kampanyası başlatan ve 1300’ün üzerinde imza toplayan köylüler, madencilerin alana girmemesi için gece-gündüz demeden nöbet tutuyor.

Doğluşah Köyü’nde açılacak maden ocağına karşı çıkan köylüler, mera alanlarının yok olacağını belirterek maden ocağının açılmaması içim imza kampanyası başlattı.

Kütahya il merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Doğluşah Köyü’ne yapılması planlanan feldspat madeni arama ve üretimi ile kırma tesisi yapılacak olmasına köy sakinleri tepki gösteriyor. Maden ocağının mera alanı üzerine kurulacağını belirten köylüler, su kaynaklarının yok olması ve topraklarının verimsiz hale gelmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Bölgenin 3 bin yıllık Friglerin yaşadığı bölüm olduğunu ve köyün hayvanlarının otlatıldığı mera alanı olduğunu belirten köy sakinleri, maden ocağına karşı imza kampanyası başlattı. Yaklaşık 1300 imza toplayan köy sakinleri, ocağın kurulmasını engellemek için yetkililerden yardım bekliyor.

Doğluşah Köyü sakinlerinden Osman Göbet, madene izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Afyonkarahisar gibi biz de Frig Vadisi’nde turizm yapmak istiyoruz. Frig Vadisi’nin tanıtımı için hazırladığımız projemize destek isteyeceğimiz yerde, madenin açılmaması için yalvaran, aciz bir duruma düşürüldük. Bölgede ayrıca su kayakçılığının yapılacağı tesisler de kurmak mümkün. Buradaki doğal yapıyı korumak istiyoruz. Doğluşah’da gölet var. Burada ormanı ve hayvancılığı da kurtarmalıyız. Bu mera, bu orman, binlerce ağaç yok olacak, Sofça Gölü yok olacak. Biz sonra ne yiyeceğiz?” dedi.

Ayrıntılı Ultrason Nedir? Neden Yapılır?
Ayrıntılı Ultrason Özel Kütahya Anadolu Hastanemizde Yapılmaktadır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here