Kütahya, Türkiye’de birinci il oldu

TÜİK tarafından açıklanan Evlenme ve Boşanma İstatistikleri 2020 verileri ilginç bir detayı ortaya çıkardı. Türkiye’nin akraba evlilik oranı en düşük ili 0,49 ile Kütahya oldu.

0
19850

Türkiye’de akraba evliliklerinin toplam evlilikler içindeki payı azalmaya devam ediyor. 2020’de toplam resmi evlilikler içerisinde son evliliğinde akraba evliliği yapmış 16 ve üzeri yaştaki bireylerin oranı, yüzde 8,4 olarak kaydedildi.

Bu rakam Kütahya ili genelinde 0,5 olarak kaydedildi. Bu rakama göre akraba evliliğinin en az olduğu il oldu.

Akraba evliliği oranının en düşük olduğu il 0,5 ile Kütahya olurken, Kütahya’yı yüzde 0,6 ile Çanakkale ve Edirne illeri izledi.

Akraba evlilikleri akrabalık türüne göre incelendiğinde, akraba evliliği yapmış bireylerin yüzde 46,6’sının hala/dayı çocukları ile yüzde 27,2’sinin amca çocukları ile ve yüzde 26,2’sinin ise teyze çocukları ile evli olduğu görüldü.

Akraba evliliği oranının en fazla olduğu il yüzde 20,6 ile Mardin oldu. Bu ili yüzde 18,3 ile Şanlıurfa ve yüzde 17,1 ile Diyarbakır izledi.

Akraba evlilikleri illere göre incelendiğinde, 2020 yılında gerçekleşen toplam resmi evlenmeler içindeki akraba evliliği oranının en yüksek olduğu il, yüzde 15,1 ile Şanlıurfa oldu. Bu ili, yüzde 13,7 ile Mardin ve yüzde 12,6 ile Muş izledi.

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here