Kütahya’da “Yeşilay Elçileri Projesi” hayata geçiyor

featured
service

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal ve yönetim kurulu üyeleri, hayata geçirilen proje hakkında bilgi vermek için gazetecilerle bir araya geldi. 

Türkiye genelinde 120 şubesi ve 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde mücadele eden Yeşilay, bağımlılıklarla mücadelede toplumun tüm kesimleriyle el ele vermek amacıyla Yeşilay Elçisi Projesini hayata geçirdi.

Yeşilay Kütahya Şube Başkanı Prof. Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal ve yönetim kurulu üyeleri, hayata geçirilen proje hakkında bilgi vermek için gazetecilerle bir araya geldi. Prof.Dr. Ünal, yapılan bu önemli çalışmalar hakkında açıklamalar yaparak, projenin önemine dikkati çekti.

YEŞİLAY ELÇİSİ PROJESİ

Ülke genelindeki 120 Yeşilay şubesi aracılığıyla hayata geçirilecek Yeşilay Elçisi projesi; bağımlılıkla mücadelede toplumun yerel dinamiklerini, mahalle esnafını, harekete geçirerek toplumun mücadele bilincinin artırılmasını ve bu yolla bağımlılıkları önlemeyi hedefliyor.

Çocuk ve gençlerin çoğunlukla ilişkide olduğu meslek gruplarını belirleyen Yeşilay, bu meslek grupları aracılığıyla, toplumsal duyarlılığın sokaktan mahalleye, mahalleden ilçe ve il merkezlerine kadar gönüllü esnaf üzerinden yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında kuaför, güzellik salonu, kafeterya, internet kafe, büfe, kahvehane, giyim mağazası, kırtasiye, eczane olmak üzere dokuz meslek dalı seçildi.

Bu mesleklerden projeye gönüllü olarak katılan esnaf; bulundukları bölgede madde bağımlılığına uygun ortam yaratan metruk binaları, alkol kullanılan izbe yerleri ve atıl halde bulunan parkları bildirerek, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaklar.

Yeşilay Elçileri, ayrıca mahallelerinde alkol ile madde kullanan birey veya yakınlarını destek almak üzere muhtarlıklara, tedavi görmek isteyenleri de YEDAM’a yönlendirecekler.

Projeye katılan gönüllü esnafın, dükkânının girişine herkesin göreceği şekilde Yeşilay Elçisi etiketi asması; Yeşilay tarafından verilen bilgi kitapçıklarını halka dağıtması sağlanacak.

YETİŞKİN EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLAYACAK

Yeşilay, bağımlılıklarla etkin mücadele için Yeşilay Elçileri projesinin yanı sıra, Türkiye Bağımlılıkla

Mücadele Eğitim Programını da hayata geçiriyor. Bağımlı olmayan bireylerin bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirmeyi planlayan bilimsel temelli program kapsamında, yetişkinlere yönelik olarak; alkol bağımlılığı, tütün bağımlılığı, madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam içerikleri hazırlayan Yeşilay bu programın saha uygulamalarını da Türkiye genelindeki 120 şubesi aracılığıyla uygulamaya başlayacak.

Eğitim programlarından azami verimi almak, kurumların bağımlılıklara karşı çalışmaları sahiplenmelerini ve desteklemelerini sağlamak için Yeşilay şubeleri, kendi bölgelerinde bulunan halk eğitim merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları, muhtarlıklar, okul aile birlikleri gibi paydaşlarla aktif ilişki hâlinde bulunacak.

Eğitimler Yeşilay gönüllü eğitmen kadrosu tarafından, tercihen yüz yüze, ihtiyaç halinde çevrim içi olarak yapılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kütahya’da “Yeşilay Elçileri Projesi” hayata geçiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin