Meteorolojiden Kütahya’ya “Sarı Uyarı”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kütahya ve 34 il için “Sarı” 7 il için de “Turuncu” uyarıda bulundu. Kütahya’da yaşayanlardan yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

0
1408

Meteoroloji’nin paylaştığı bilgilerine göre, yurt genelinde kuvvetli yağış ve rüzgâr etkili olacak.

Yurdun doğu kesimlerinde ise Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesi öngörülüyor.

Kütahya ve çevresi için ise beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (20 -50 kg/m2) olması tahmin ediliyor.

Güney ve güneybatı yönlerinden esecek kuvvetli rüzgar ve fırtına ile birlikte etkisini artırması beklenen toz taşınımının Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Bitlis ve Van çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 35 il için ‘sarı’, 7 il için ‘turuncu’ uyarıda bulundu. Listedeki illerde yaşayan vatandaşlardan ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara, su baskınlarına karşı tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelerde “Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun aralıklı Sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir’in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır” denildi.

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Havada potansiyel tehlike durumuna işaret eder. Tahmin edilen meteorolojik hadise, olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısı anlamına geliyor.

"Baştaş Grup - Renault Dacia"
Aracınızı adresinizden teslim alıp tüm bakımlarını yaparak tekrar adresinize teslim ediyoruz.
"Siz işinize ara vermeyin, aracınız bize emanet"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here