2. el araçlarda fiyatlar düştü mü? Ne zaman düşecek?

featured
service

Döviz kurunda yaşanan sert düşüş araç alacaklar için umut ışığı oldu. Ülkemizde çok fazla satılan bazı araç markaları 2022 yılı fiyatlarını indirimli olarak güncellemeye başladı. Sıfır araç cephesinde fiyatlar düşüş yaşarken, 2.el araç cephesi vatandaşlar tarafından merak edilir oldu. 2. el araçlarda ne zaman fiyat düşüşü yaşanacak? Ülkemizde 2. el araçlara talep daha mı fazla?

Her ne kadar sıfır araçlarda fiyatlar düşse de hala bazı vatandaşların bütçeleri için fiyatlar çok yüksek. 2. el araçlara talep hala çok fazla. Bu taleplerin fazlalığı ile fiyatların artmaya devam edeceğini açıklayan sektör temsilcileri Mart 2022 yılında sıfır araç fiyatlarında ciddi bir artış yaşanacağına dikkat çekti. 2. el araç fiyatları düşen döviz kuru sonrasında da indirime gitmezken yeni yılla birlikte fiyatların artması bekleniyor.

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Bilaloğlu, yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün tamamen döviz kuruna bağlı olduğunu vurgulayarak, “İster üretici olun ister ithalatçı, otomotiv sektörü döviz kurlarına doğrudan endekslidir. İthalatçılar yüzde 100 dövize endekslidir, üreticiler de yerlilik oranı kadar dövizden bağımsızdır. Bundan dolayı, döviz kurları artarken, her marka kendi stratejisi ve stok durumuna göre modelleri içinde farklı fiyat politikaları uygular” ifadelerini kullandı.

Otomobil markalarının dövizde yaşanan yükselişi doğrudan araç fiyatlarına yansıtmadığını ifade eden Bilaloğlu, “Hiç bir markanın dövizdeki artışı doğrudan fiyatlarına yansıtmadığını görüyoruz. Eğer, bu olsaydı satışlar anında dururdu. Döviz düşerken de, markalar kendi stok politikasına fiyatları indirecektir. Bunun farklı yöntemleri var. Liste fiyatında indirim ve kampanya gibi. Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikâr” dedi.

2. el araçlarda fiyatlar düştü mü? Ne zaman düşecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!