Çorum’da vefat eden kadının mirası, Kütahya’lı bir kişiye çıktı

Çorum'da vefat eden bir kadının mirası, yanlışlıkla Kütahya'da ikamet eden Recep Şahin ile Uşak nüfusuna kayıtlı Süleyman Şahin'e kaldı.

Çorum'da vefat eden kadının mirası, yanlış isimlere çıktı
service

Çorum’da vefat eden bir kadının mirası, yanlışlıkla Kütahya’da ikamet eden Recep Şahin ile Uşak nüfusuna kayıtlı Süleyman Şahin’e kaldı.

Çorum’da vefat eden bir kadının mirası, yanlışlıkla Kütahya’da ikamet eden Recep Şahin ile Uşak nüfusuna kayıtlı Süleyman Şahin’e kaldı.

Oğuzlar ilçesinde, ailelerinden miras kalan arazinin işlemleri için gittikleri noterde Kütahya ve Uşak’ta iki mirasçının daha bulunduğunu öğrenen amca ve yeğeni şoka uğradı.

​​​​​​​Derinöz köyünde vefat eden Ayşe Şahin’e ait 15 dekar arazi, iki oğluna miras kaldı. Bir süre sonra kardeşlerden birinin de yaşamını yitirmesi üzerine miras, Ayşe Şahin’in diğer oğlu Kazım ve torunu Selahattin Şahin’e devredildi.

Selahattin Şahin, amcası Kazım Şahin ile veraset belgesi almak için gittikleri Oğuzlar Noterliğinde, nüfus kayıtlarına göre mirasın, kendileriyle birlikte Kütahya nüfusuna kayıtlı Recep Şahin ve Uşak nüfusuna kayıtlı Süleyman Şahin olmak üzere dörde bölüneceğini öğrendi.

Oğuzlar Noteri Esat Demirciler’in yönlendirmesiyle İlçe Nüfus Müdürlüğüne giden amca ve yeğeni, Kütahya ve Uşak’ta akrabalarının bulunmadığını, soyadı benzerliğinden dolayı kayıtlarda sorun olabileceğini belirterek, hatanın giderilmesini istedi.

 1954’TE EVLENMEDEN ÖLEN KIZ KARDEŞİN ÇOCUKLARI SANILDI

Yapılan incelemede, Uşaklı Süleyman ve Kütahyalı Recep Şahin’in, Ayşe Şahin’in kız kardeşinin çocukları olarak yanlışlıkla göründüğü anlaşıldı. Detaylı inceleme sonucunda, Ayşe Şahin’in kız kardeşinin 1954 yılında evlenmeden öldüğü, Recep ve Süleyman Şahin’in ise 1961 yılında doğduğunun tespit edilmesi üzerine kayıtlarda bir hata olduğu ortaya çıktı.

Oğuzlar, Uşak ve Kütahya nüfus müdürlüklerince yapılan iki günlük çalışmanın ardından, soyadı benzerliği nedeniyle oluşan yanlışlığın düzeltilmesi ve kayıtların güncellenmesiyle birlikte Selahattin ve amcası Kazım Şahin, veraset işlemlerini başarıyla tamamladı.

HATA DÜZELTİLİNCE VERASET İLAMINI ALDILAR

Selahattin Şahin, yaptığı açıklamada, miras işlemleri için gittiği noterde başka illerden mirasçılar bulunduğunu fark edince büyük bir şaşkınlık yaşadığını ifade etti.

Noter Demirciler’in kendilerine yardımcı olmasıyla sorunu belirleyebildiklerini belirten Şahin, “Babamın halası 1954’te vefat etmiş, ancak 1961 doğumlu çocukları ortaya çıkıyordu. Uşak ve Kütahya nüfus müdürlüklerine telefon ederek gerekli işlemleri halletmelerini sağladık” dedi.

Çorum'da vefat eden kadının mirası, yanlış isimlere çıktı

 

Çorum’da vefat eden kadının mirası, Kütahya’lı bir kişiye çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!