Kütahya’da patent yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

Kütahya'da düzenlenen patent yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmanın kazananları ödüllendirilirken, öğrencilere patent farkındalığı kazandırmak amaçlanıyor.

Kütahya'da patent yarışması ödül töreni gerçekleştirildi
service

Kütahya’da düzenlenen patent yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmanın kazananları ödüllendirilirken, öğrencilere patent farkındalığı kazandırmak amaçlanıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Destek Patent ve Gürok’un işbirliğiyle düzenlenen ‘Fikrine Sahip Çık Patent Hackathon Yarışması’ ödül töreni gerçekleştirildi.

Öğrencilere patent bilinci kazandırmak ve yenilikçi projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada, “Yenilenebilir Enerji” teması altında hazırlanan projeler jüriye sunuldu. Yarışmada başarılı olan okul ve öğrencilere çeşitli ödüller verilerek onurlandırıldı.

“TAKIM RUHUNU ÖĞRETEN BİR PROJE”

Programda konuşan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Esin Güral Argat, projenin takım çalışması ve işbirliği ruhunu öğreten önemli bir proje olduğunu belirtti.

Argat, genç öğrencilerin yenilenebilir enerji çözümleriyle ilham veren tasarımlar sergilediğini vurgulayarak, kadın mucitlerin rolünün önemine dikkat çekti.

Genç girişimci kadınlara seslenen Argat, “Geride kalmayın. Özellikle teknoloji ilerledikçe kadınlar, teknolojinin içinde daha fazla yer alabilir. Artık daha fazla kadını patent sahibi olarak görmemiz mümkün.” şeklinde konuştu.

Kütahya’da patent yarışması kazananları belli oldu 

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ETKİNLİKLER SÜRECEK”

Öğrencilerde patent konusuna ilgi uyandırmayı hedeflediklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, bakanlığın periyodik olarak patent, faydalı model ve tasarım yarışmaları düzenlediğini ifade etti.

Başyiğit, yapılan bu çalışmalarda eksiklikler olduğunu belirterek, bu konuda yapılan görüşmeler sonucunda bu yarışmanın düzenlendiğini ifade etti.

Yarışmalar kapsamında okullarda güzel çalışmaların yapıldığını belirten Başyiğit, ilerleyen süreçte benzer etkinliklerin sürdürüleceğini ifade etti. 

Kütahya’da patent yarışması kazananları belli oldu 

ÖĞRENCİLERE VE SPONSORLARA ÖDÜLLER VERİLDİ

Ayrıca, jüri üyeleri arasında yer alan Gürok Grup Fikri ve Sınaî Haklar Müdürü Sara Sülün, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, Destek Patent AŞ Patent Eğitmeni Erol Köksalanlar, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Tunahan Engin ve Kütso Genel Sekreteri Hüseyin Feyyaz Ebeoğlu’na plaketler takdim edildi.

Özel ödüller arasında, Rıza Güral Özel Ödülü ve Kemal Yamankaradeniz Özel Ödülü sahiplerini buldu. 

Tören, ödül alan takımların sahneye davet edilmesi ve katılımcılara teşekkür edilmesiyle sona erdi. 

İşte yarışmada ödül alan okul ve öğrenciler:

Rıza Güral Özel Ödülü 

Kaşifzadegil – Kütahya MTAL

Kemal Yamankaradeniz Özel Ödülü 

InovaBilsem – Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi

Patent Hackathon Yarışması Üçüncüsü 

Venatores – Gediz Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesi

Patent Hackathon Yarışması Ikincisi 

Yeşil Mucitler – Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi

Patent Hackathon Yarışması Birincisi 

İnovasyon avcıları – Gediz Fen Lisesi

Kütahya’da patent yarışması kazananları belli oldu 

Kütahya’da patent yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!