Kütahya’da Yörük Şenliği Coşkusu

Kütahya'da Yörük Şenliği bu yıl üçüncü kez düzenlendi. Şenlikte, halk oyunları, cirit ve çeşitli etkinliklerle renkli bir atmosfer oluşturuldu.

Kütahyada Yörükler şenlikte buluştu (1)
service

Kütahya’da Yörük Şenliği bu yıl üçüncü kez düzenlendi. Şenlikte, halk oyunları, cirit ve çeşitli etkinliklerle renkli bir atmosfer oluşturuldu.

Kütahya’nın Şaphane ilçesine bağlı Kızılkoltuk köyünde, Kızılkoltuk Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından üçüncü kez Yörük Şenliği düzenlendi.

Şenliğe katılan Vali Musa Işın, burada yaptığı konuşmada yörüklerin toplumun birliğini sağlayan önemli bir unsuru olduğunu vurguladı.

Yörük kültürüne ve tarihine olan bağlılığını dile getiren Işın, “Siz bu devleti, bu vatanı karşılıksız sevdiniz. Siz bize Melikşah’ın, Tuğrul Bey’in, Sultan Alparslan’ın yadigarısınız. Bu toprakları bize vatan yapan sizsiniz. Siz Kütahya’nın medarı iftiharısınız.” dedi. 

“SİZLER SAYESİNDE BU TOPRAKLAR YURT OLDU”

Kütahya’nın tarihi önemine değinen Işın, Kütahya’nın bir Selçuklu şehri olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

“Sizler Alparslan’ın Anadolu’ya gelişiyle birlikte buraları Türk milletine, Türk devleti olarak yurt edinen, yurt eden kahraman insanlarsınız. Siz bu bayrak inmesin, bu ezan dinmesin diye bu topraklarda kanını döken, şehit olan çok kıymetli, değerli ecdadımızın torunlarısınız, evlatlarısınız. Sizlerin sayesinde aziz milletimiz bu vatanı yurt edinmiştir.” 

Kütahya’da Yörükler şenlikte buluştu 

Vali Işın, daha sonra şenlik alanındaki stantları ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. 

Çocukların mehteran gösterisi, halk oyunları, cirit ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı şenlik, katılımcıların büyük ilgisini çekti.

Kütahya’da Yörükler şenlikte buluştu 

Kütahya’da Yörük Şenliği Coşkusu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kütahya Haberleri - Kütahyadan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!